Астероїд, знайдений українськими любителями астрономії, отримав назву “Сумщина”

Наука

У 2017 році українські астрономи-аматори з команди Street Astronomy незалежно знайшли астероїд 2017 BB95 в рамках міжнародної кампанії з пошуку астероїдів. Нещодавно цей астероїд отримав постійний номер 565139, і обсерваторія-відкривач надала можливість українській команді обрати для нього назву. Астероїд отримав назву “Сумщина” на честь мешканців Сумської області.

Астероїд Сумщина був знайдений командою під час кампанії з пошуку астероїдів, яка тривала з січня по лютий 2017 року. Тоді до складу команди входили астрономи-аматори: Вадим Мулявка, Олексій Семещук (Рівне), Сергій Плакса (Краматорськ), Андрій Катькалов і Володимир Сулим (Суми).

Міжнародні кампанії з пошуку астероїдів організовуються на постійній основі в рамках наукової програми International Astronomical Search Collaboration (IASC). Програма об’єднує провідні освітні і наукові установи Сполучених Штатів, Європи, Азії і Південної Америки. У кампаніях щорічно беруть участь близько 6500 команд з більш ніж 80 країн світу.

Протягом кампаній учасники мають можливість зробити свій внесок в науку, ознайомитись з процесом пошуку і відкриття малих тіл Сонячної системи, працювати зі знімками, отриманими на провідних телескопах світу. Додатковою мотивацією для учасників є можливість обрати назву для астероїда в разі підтвердження його відкриття.

Учасники Street Astronomy обробляли знімки, отримані на телескопі Pan-STARRS 1, який знаходиться в обсерваторії на вершині Галеакала на Гавайях і має код F51 в базі даних Центру малих планет (Minor Planet Center, MPC).

Набори знімків рівномірно розподілялись між усіма учасниками команди без попереднього перегляду, а тому можливість знаходження астероїда кожним учасником була абсолютно випадковою.

На знімках, зроблених в обсерваторії 27 січня, які отримав Володимир Сулим, він знайшов об’єкт, схожий на астероїд за рухом і яскравістю. Імовірно до Володимира об’єкт помітив і Андрій Катькалов, який раніше переглянув зображення. Об’єкт отримав внутрішній код команди UKR0024. Звіт із вимірюваннями положення і яскравості був відправлений Володимиром координатору кампанії.

Астероїд Сумщина на чотирьох кадрах, отриманих на телескопі Pan-STARRS 1. На анімації видно його прямолінійний і рівномірний рух серед зірок різної яскравості. Колір знімків інвертований.

Протягом кампанії стало відомо, що UKR0024 був визначений кураторами кампанії, як потенційний астероїд, і звіт про нього був відправлений у Центр малих планет.

22 березня організація IASC повідомила, що астероїд UKR0024 було підтверджено за допомогою подальших спостережень, отриманих зокрема іншими обсерваторіями, і він отримав тимчасовий код 2017 BB95. Разом з ним був підтверджений і астероїд 2017 BB92, знайдений Вадимом Мулявкою.

2017 BB95 спостерігався до 25 березня 2017 року. Після цього астероїд знову з’явився на знімках обсерваторій в 2019, 2021 і 2022 роках. Тривалі спостереження дозволили точно визначити орбіту астероїда, завдяки чому в базі спостережень MPC були знайдені численні минулі спостереження цього астероїда.

До початку 2023 року астероїд спостерігався вже протягом 9 протистоянь. У ці періоди він максимально наближається до Землі і має найбільшу яскравість, завдяки чому він може бути помічений потужними телескопами.

Астероїд Сумщина (2017 BB95) на знімку з телескопу Pan-STARRS 1.

За загальноприйнятими правилами іменування, обсерваторія-відкривач може обрати назву астероїду лише після призначення йому постійного номера. У лютому 2023 року стало відомо, що 2017 BB95 отримав постійний номер 565139.

Астероїд вперше спостерігався 1 грудня 2005 року на знімках, отриманих обсерваторією Маунт-Леммон (Mount Lemmon Survey, MLS), яка є частиною Каталінського огляду (Catalina Sky Survey, CSS). Тому відкривачем була визначена саме команда MLS. Для учасників Street Astronomy це означало неможливість назвати астероїд.

З лютого по квітень Володимир Сулим вів діалог з організаторами кампанії. З самого початку обговорення на його прохання представники IASC зв’язались із колегами з Mount Lemmon Survey, які також залучені до програми IASC. Команда MLS одразу пішла на зустріч і передала можливість назвати астероїд учасникам Street Astronomy.

Володимир запропонував команді дати астероїду назву “Сумщина” на честь мешканців Сумської області. Після отримання згоди від всіх учасників команди, які брали участь у кампанії під час відкриття, Володимир надіслав пропозицію назви і опису астероїда координатору IASC.

Сторінка астероїда Сумщина на сайті Центру малих планет

Опис був скоригований представниками IASC у відповідності до вимог Міжнародного астрономічного союзу (International Astronomical Union, IAU), а також узгоджений з командою обсерваторії-відкривача. Переклад опису, який можна знайти в міжнародних базах, має наступний вигляд:

Астероїд названий на честь працьовитих, талановитих і добрих мешканців індустріально-аграрного регіону України, відомого як Сумщина, Сумська область. Назва запропонована В. Сулимом зі спільноти АстроСуми, і учасниками пошукової команди Street Astronomy: В. Мулявка, О. Семещук, А. Катькалов, С. Плакса.

10 квітня стало відомо, що астероїд 2017 BB95 офіційно отримав назву (565139) Sumshchyna. Через кілька днів назва і опис астероїда з’явились у базах MPC і Лабораторії реактивного руху (Jet Propulsion Laboratory, JPL, NASA).

Астероїд Сумщина в базі Центру малих планет

Астероїд Сумщина в базі NASA JPL

Астероїд Сумщина є представником головного поясу астероїдів. Його орбіта знаходиться між орбітами Марса і Юпітера. Найближча відстань, на яку астероїд наближається до Землі складає 0,98 астрономічних одиниць, а тому він не становить загрози для Землі.

Астероїд має достатньо витягнуту орбіту. Відстань від нього до Сонця коливається від 2 до 2,7 астрономічних одиниць. Астероїд виконує повний оберт навколо Сонця за 3,5 роки.

Спостереження яскравості Сумщини дозволяють оцінити його розміри. Діаметр астероїда може складати від 0,5 до 1,2 км.

Орбіта астероїда Сумщина порівняно з орбітами Меркурія, Венери, Землі і Марса. Джерело: Solar System Dynamics JPL.

Учасники Street Astronomy отримали від команд IASC і MLS привітання і сертифікат про іменування астероїда. У свою чергу від імені колег Володимир подякував обом командам.

“Це досягнення для всієї команди і для мене особисто, на яке ми чекали багато років. Я вдячний Вадиму Мулявці за можливість долучитись до його команди у 2016 році і всім колегам зі Street Astronomy і АстроСуми за продуктивну спільну працю на ниві науки і популяризації астрономії. Щиро дякую командам IASC і MLS за надані унікальні можливості. Я вдячний Богу за здійснення довгоочікуваної мрії. Дякую моїм рідним і близьким за підтримку мого захоплення астрономією.” – ділиться враженнями Володимир.

“Багато в чому від моменту знаходження до іменування астероїда команді і мені особисто дуже пощастило. Але це досягнення є результатом наполегливої праці, доступної будь-кому, хто захоплюється астрономією. Бажаю своїм колегам, всім українським любителям астрономії і професійним астрономам здійснення мрій і нових досягнень.”

Детальніше про кампанію з пошуку астероїдів і підтвердження відкриття можна дізнатись із статті нижче:

Любителі астрономії із Рівного, Краматорська і Сум відкрили два астероїди