Астрономічні події березня 2018

Астрономічні події

Основними подіями березня є весняне рівнодення, перехід на літній час і початок вечірньої видимості Венери.

4 березня – сполучення Нептуна. У цей період планета не доступна для спостережень, оскільки знаходиться за Сонцем. Згодом Нептун з’явиться у променях ранкової зорі.

15 березня – східна елонгація Меркурія, коли його можна буде спостерігати дуже низько над західним обрієм.

20 березня – весняне рівнодення, початок астрономічної весни. У рівноденні Сонце сходить рівно на сході і заходить рівно на заході, і знаходиться над обрієм половину доби, тому тривалість світлового дня дорівнює тривалості ночі. У цей день Сонце перетинає лінію екватору на карті зоряного неба і переходить із південної до північної півкулі. Від цього часу протягом доби Сонце буде освітлювати північну півкулю довше, ніж південну, а кут нахилу сонячних променів в північній півкулі продовжить збільшуватись, завдяки чому холодна пора року змінюється на теплу. На північному полюсі сходить Сонце, і буде знаходитись над обрієм до осіннього рівнодення.

25 березня в Україні почне діяти літній час. О 3:00 годині ночі стрілки годинників необхідно перевести на 1 годину вперед.

У березні починається вечірня видимість Венери. Яскраву планету можна спостерігати низько над західним обрієм після заходу Сонця. Уран також можна побачити в бінокль низько над західним обрієм після настання темряви. Юпітер сходить близько опівночі, протягом місяця час його сходу зміщується в першу воловину ночі. Перед світанком сходять Марс і Сатурн.

Серед комет, які можна спостерігати в невеликі телескопи (менше 6″) є ранкова комета C/2016 M1 (PANSTARRS) і вечірня C/2016 R2 (PANSTARRS), хоча блиск обох комет слабкіше 10. Пошукові карти можна знайти на сайті: http://cometchasing.skyhound.com/

Близько рівнодень у ясну темну ніч далеко від міської засвітки можна спостерігати зодіакальне світло. Його можна побачити на заході після заходу Сонця і на сході перед світанком. Це сонячне світло, розсіяне на частинках, які знаходяться в космічному просторі в площині Сонячної системи, і є результатом її утворення. Воно проходить крізь зодіакальні сузір’я, якими рухається Сонце протягом року, звідси і назва.