Астрономічні події квітня 2018

Астрономічні події

Основними астрономічними подіями квітня можна вважати метеорний потік Ліриди, а також вечірня видимість Венери, Юпітера і Міжнародної космічної станції.

Приблизно з 16 по 25 квітня діє метеорний потік Ліриди. Радіант, звідки прямують метеори завдяки ефекту перспективи, знаходиться у сузір’ї Ліри. Вважається, що Ліриди утворені частками комети Thatcher. Пік потоку очікується 21-22 квітня, коли можна буде спостерігати до 20 метеорів за годину. Тоді радіант підніметься високо над обрієм у другій половині ночі, а Місяць зайде близько опівночі, а тому не буде заважати спостереженням. Чудова візуалізація потоку доступна за посиланням.

На початку місяця протягом декількох годин після заходу Сонця можна спостерігати прольоти найяскравішого штучного супутника нашої планети – Міжнародної космічної станції (МКС). Завдяки великим розмірам і властивості добре відбивати сонячне світло, станцію завжди легко побачити, коли вона знаходиться у променях Сонця.

Повний оберт навколо планети станція робить за півтори години. З таким інтервалом МКС декілька раз з’являється над обрієм у певний період доби. Поступово цей період змінюється на більш ранній час.

Проліт станції триває приблизно до 15 хвилин. Вона рухається у напрямку із заходу на схід. Протягом прольотів близько зеніту кутова швидкість може сягати 1 градуса за секунду, а блиск перевищує блиск Венери, а тому це третій за яскравістю об’єкт після Сонця і Місяця.

Обчислити час прольотів МКС можна за допомогою програмного забезпечення, зокрема Orbitron чи ISS Detector.

Як відомо, 5 яскравих планет доступні для спостережень неозброєним оком. Це Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Сатурн. Уран і Нептун можна побачити в бінокль або телескоп. В бінокль також можна побачити супутники Юпітера: Іо, Європу, Ганімед і Каллісто. Супутники Сатурна, зокрема Титан, можна спостерігати в телескоп. Знайти планети можна за допомогою програмного забезпечення, зокрема: Stellarium або Cartes du Ciel.

У квітні Меркурій буде недоступний для спостережень. На початку місяця він буде знаходитись між нашою планетою і Сонцем. А коли Меркурій відхилиться від Сонця на найбільшу відстань, він буде сходити разом із Сонцем.

Триває період вечірньої видимості Венери. Її легко знайти після заходу Сонця, як яскраву зірку над західним обрієм. Марс і Сатурн сходять після другої години ночі на південному сході. Юпітер наближається до протистояння у травні, а тому сходить у першій половині ночі і знаходиться над обрієм до світанку. Кутові розміри і яскравість цих трьох планет збільшуються.

Уран і Нептун знаходяться близько до Сонця, а тому майже не доступні для спостережень.