Астрономічні події липня 2018

Астрономічні події

Основними подіями липня є велике протистояння Марса і повне затемнення Місяця. Обидва астрономічні явища відбудуться 27 липня.

27 липня можна буде спостерігати повне місячне затемнення. Місяць у місті Суми зійде о 20:23 за Київським часом, коли він вже буде частково знаходитись у напівтіні нашої планети. У цей період затемнення вигляд Місяця мало відрізняється від звичайного, але за допомогою фотокамер чи близько до часткової фази затемнення можна побачити деяку різницю в яскравості поверхні. Для тієї частини поверхні Місяця, яка знаходиться у напівтіні, наша планета лише частково закриває Сонце.

Часткова фаза затемнення почнеться 21:24. З цього часу південно-східна (нижня ліва) частина диску Місяця буде поступово входити у тінь нашої планети. Для тієї частини поверхні Місяця, яка знаходиться у тіні, наша планета повністю закриває Сонце.

Місяць повністю увійде у тінь о 22:30 і буде знаходитись у тіні до 00:13. Пік повної фази затемнення очікується о 23:21. Не зважаючи на те, що на Місяць не буде попадати пряме сонячне світло, його все ж таки буде видно, але його яскравість значно зменшиться. В період повної фази затемнення завдяки заломленню світла в щільній атмосфері нашої планети, сонячні промені огинають її і незначною мірою освітлюють поверхню Місяця. А оскільки червоне світло заломлюється слабше, ніж блакитне, Місяць освітлюється переважно червоним, що пояснює його колір.

О 01:19 Місяць повністю вийде із тіні і буде знаходитись у напівтіні, а о 02:28 затемнення завершиться.

Схід Місяця: 20:23
Початок часткового затемнення: 21:24
Початок повного затемнення: 22:30
Найбільша фаза повного затемнення: 23:21
Завершення повного затемнення: 00:13
Завершення часткового затемнення: 01:19
Вихід із напівтіні: 02:28

Наступне повне місячне затемнення очікується в 2019 році. Спостереження місячного затемнення допомагають уявити добовий рух Місяця із заходу на схід, оскільки вже протягом годин можна побачити, як значно змінюється його положення серед зірок. Місячне затемнення співпадає з повнею, оскільки саме коли Місяць знаходиться у протилежному відносно спостерігача напрямку, ніж Сонце, можливе входження в тінь нашої планети.

27 липня очікується велике протистояння Марса. У протистоянні будь-який об’єкт Сонячної системи є найближчим до спостерігача, яскравість об’єкта і його кутові розміри є найбільшими, і він знаходиться над обрієм протягом усієї ночі. Але орбіти планет є еліптичними, тобто витягнутими, і відстань від спостерігача до планети у різні протистояння є різною. Між тим, у відомій конфігурації планет і Сонця ця відстань може бути найменшою. Таке протистояння називається великим.

Відстань від нашої планети до Марса може змінюватись від 0.36 до 2.68 астрономічних одиниць. Тобто він може бути набагато ближче або набагато далі від спостерігача, ніж Сонце. Тому його кутові, або видимі розміри значно змінюються: від 25.68 до 3.49 кутових секунд відповідно. Цього року Марс наблизиться до нашої планети на відстань 0.39 астрономічних одиниць. Так близько Марс не наближався до нашої планети з великого протистояння 2003 року.

Кутові розміри Марса в період великого протистояння сягнуть 24.3 кутові секунди. Для порівняння кутові розміри Місяця – близько 30 кутових хвилин, що більше ніж у 70 разів більше за найбільші розміри Марса.

mars

Протягом декількох місяців перед протистоянням кутові розміри Марса різко збільшуються. У період близько великого протистояння навіть у невеликі телескопи можна побачити деякі деталі на поверхні Марса: крижані полярні шапки, темні ділянки поверхні і деталі атмосфери.

Саме 27 липня Марс можна буде побачити неозброєним оком як червонувату зірку на 5 градусів нижче Місяця над південною частиною обрію.

Після заходу Сонця ввечері над західним обрієм можна спостерігати Венеру як яскраву зорю. У цей час на півдні низько над обрієм сяє Юпітер, а на південному сході сходить Сатурн, який видно протягом усієї ночі. Після 23 години ночі сходить Марс. Уран і Нептун сходять у другій половині ночі.

З 15 липня починає діяти відомий метеорний потік Персеїди, пік якого очікується у серпні.

На початку липня перед світанком, а згодом і ввечері, можна спостерігати прольоти яскравої Міжнародної космічної станції. Про те, як спостерігати МКС, можна дізнатись із попередніх статей.