Астрономічні події серпня 2018

Астрономічні події

Головними астрономічними подіями серпня є метеорний потік Персеїди, продовження видимості комети 21P/Giacobini-Zinner і Марса разом з іншими планетами.

До 17 серпня продовжує діяти відомий метеорний потік Персеїди. Його пік очікується в ніч з 12 на 13 серпня, коли можна буде спостерігати до 70 метеорів за годину.

Метеори виникають під час входження маленьких частинок в атмосферу нашої планети на великих швидкостях. Персеїди є уламками комети 109P / Свіфта-Туттля, які продовжують рухатись орбітою комети і раз на рік перетинають орбіту нашої планети. Швидкість Персеїд сягає 60 км/с.

На відміну від минулого року, цього літа Місяць не буде заважати спостереженням, оскільки 11 серпня очікується новий місяць.

Радіант потоку, тобто точка, з якої прямують метеори, підніметься на найвищу висоту над обрієм у другій половині ночі. Тому протягом ночі кількість метеорів буде збільшуватись і буде найбільшою близько до світанку.

Оскільки пік Персеїд є тривалим, велику кількість метеорів також можна спостерігати 11 або 13 серпня.

Для метеорних спостережень краще за все виїздити далі від міського освітлення. Якщо дивитись у напрямку радіанту у сузір’ї Персея, який знаходиться на північному сході ввечері, можна побачити дещо більшу кількість коротких і швидких метеорів, і навпаки чим далі від радіанту, тим метеори будуть довшими і більш повільними.

Нижче наведена візуалізація метеорного потоку Персеїди.

У серпні ввечері можна спостерігати неозброєним оком одразу 4 планети: Венеру на заході, Юпітер на південному заході, Сатурн на півдні і червонуватий Марс на південному сході. Усі планети настільки яскраві, що їх можна побачити ще до настання темряви після заходу Сонця. Вони одразу привертають до себе увагу. Лише Сатурн дещо поступається в блиску іншим планетам.

Уран і Нептун сходять на південному сході ближче до опівночі і доступні для спостережень в бінокль.

Разом з планетами високо над південним обрієм ввечері з’являються яскраві зорі осінньо-літнього трикутника: Вега, Денеб і Альтаїр відповідно із сузір’їв Ліри, Лебедя і Орла. Високо над західним обрієм можна побачити яскравий Арктур із сузір’я Волопаса.

Протягом серпня і до вересня буде збільшуватись блиск комети 21P/Giacobini-Zinner. Вже зараз комета має блиск близько 8.5m. Очікується, що яскравість збільшиться до 7m. Протягом місяця комета буде перетинати північні сузір’я, а тому її можна спостерігати на півночі протягом усієї ночі. Комету можна спостерігати в бінокль або телескоп. Пошукова карта доступна за посиланням.