Астрономічні події травня 2018

Астрономічні події

Основними подіями травня можна вважати вечірню видимість Венери і протистояння Юпітера.

У травні триває вечірня видимість Венери. Яскрава планета швидко з’являється високо над західним обрієм після заходу Сонця і привертає увагу великим блиском. Планета продовжує віддалятись від Сонця відносно спостерігача, її кутові розміри і яскравість продовжують збільшуватись, а фаза – зменшуватись. Наразі в телескоп можна побачити більше половини освітленої частини Венери.

З 19 квітня по 28 травня діє метеорний потік Ета-Акваріди. Його пік очікується 6 травня, коли теоретично можна буде спостерігати до 30 метеорів за годину. Радіант метеорного потоку, тобто точка, з якої прямують метеори завдяки явищу перспективи, знаходиться у сузір’ї Водолея. Але у травні це сузір’я сходить перед світанком, до того ж яскравий Місяць у цей час ще зменшить можливості побачити метеори.

9 травня Юпітер буде знаходитись у протистоянні. Відносно спостерігача у просторі він буде знаходитись у точці, протилежній Сонцю. Це означає, що він буде сходити ввечері як яскрава зоря на південному сході і заходити вранці, його яскравість і кутові розміри будуть найбільшими, оскільки він наблизиться до нашої планети на найменшу відстань. Це найбільш сприятливий період спостереження Юпітера і взагалі будь-якої планети, орбіта якої знаходиться далі від Сонця, ніж орбіта нашої планети. Далі Юпітер буде сходити все раніше, і його видимість буде зміщуватись на першу половину ночі. Навіть в бінокль поряд з Юпітером можна побачити 4 його супутники: Іо, Європу, Ганімед і Каллісто.

Після опівночі на південному сході сходить Сатурн, а згодом – червонуватий Марс, який наближується до великого протистояння у липні. 5 травня планується запуск посадкового космічного апарату NASA InSight, який вже в листопаді повинен почати дослідження поверхні Марсу.

Ближче до червня ввечері можна буде знову спостерігати яскраву Міжнародну космічну станцію, що рухається із заходу на схід. На початку місяця її можна спостерігати перед світанком. Дізнатись час прольотів МКС можна за допомогою програми ISS Detector для мобільного телефону.

Для пошуку планет, вивчення сузір’їв, визначення положення яскравих зір і інших астрономічних об’єктів можна використовувати реалістичний безкоштовний планетарій Stellarium.

На сайті головної астрономічної обсерваторії можна завантажити астрономічний календар, в якому можна знайти детальну інформацію про астрономічні явища цього року.