Астрономічні події вересня 2017

Астрономічні події

Найцікавішими об’єктами вересня є астероїд Florence, Сатурн, Уран і Нептун, а також планети, які видно на світанку. 22 вересня – осіннє рівнодення.

1 вересня астероїд (3122) Florence діаметром 4,4 км безпечно пройде на відстані 7 млн км від Землі. Це найбільший астероїд за історію спостережень, який пройде так відносно близько. Його найбільший блиск прогнозується близько 9m, тобто він буде доступний для спостережнь в біноклі. У цей час він буде знаходитись у сузір’ї Водолея і рухатись із швидкістю близько градуса за 2,5 години. Спостереження астероїда можна починати з 27 серпня. Пошукові карти можна підготувати за допомогою програми Cartes du Ciel.

5 вересня – протистояння Нептуна. Це найкращий період спостереження планети, оскільки його видно протягом усієї ночі, а його блиск і кутові розміри збільшаться, хоч і незначною мірою. Його кутові розміри будуть сягати 2,5″, що в 13 разів менше, ніж розміри Юпітера. Нептун буде підніматись на обрієм на висоту не більше 31°, а його найбільший блиск буде 7.8m, тобто він буде доступний лише для спостережень в біноклі і телескопи.

22 вересня – осіннє рівнодення, початок астрономічної осені. У цей день за тривалістю світловий день і ніч будуть майже однакові. Сонце зійде рівно на сході, а зайде – на заході.

Якщо розглянути небесну сферу, у цей день Сонце перетинає небесний екватор і починає свій рух у південній півкулі. Від цього дня Сонце протягом доби буде більше освітлювати південну півкулю Землі, ніж північну. Тривалість ночі у північній півкулі буде продовжувати збільшуватись. У північній півкулі Сонце буде освітлювати поверхню під меншим кутом, ніж у південній, тому воно буде давати менше тепла. Саме завдяки цьому настає холодна пора року.

Взагалі пори роки змінюються на будь-якій планеті, вісь обертання якої не перпендикулярна до площини її орбіти навколо Сонця. Так, вісь нашої планети відхиляється від перпендикуляра на 23,4°. На Юпітері клімат майже не змінюється протягом повного оберту навколо Сонця. Навпаки, зміна клімату на Марсі призводить до зміни розмірів полярних шапок, а в залежності від пори року на Сатурні ми бачимо його кільця під різним кутом.

Серед планет можна спостерігати Сатурн, який видно неозброєним оком від настання темряви на півдні до його заходу близько десятої години ночі. Юпітер заходить за обрій майже разом із Сонцем. Уран і Нептун можна спостерігати в бінокль протягом усієї ночі. Перед сходом Сонця на сході всередині місяця можна буде побачити разом Венеру, Марс і Меркурій. Венера буде продовжувати наближатись до Сонця, а Марс – навпаки починає віддалятись.

Близько рівнодень можна спостерігати відбиття сонячних променів від геостаціонарних супутників. З 1 вересня починається сезон таких спалахів, а пік очікується на початку жовтня. Час спалахів можна дізнатись на сайті https://www.calsky.com/?geosat.