У жовтні можна спостерігати метеорний потік Оріоніди, геостаціонарні супутники, Сатурн, комету C/2017 O1 (ASASSN), Уран, Нептун, а на світанку – Венеру і Марс. 29 жовтня Україна переходить на стандартний час.
1 жовтня – найбільший кут нахилу кілець Сатурна. Відомо, що кільця Сатурна змінюють свій кут відносно спостерігача. Це пояснюється нахилом вісі обертання Сатурна до площини орбіти навколо Сонця, завдяки чому на ньому спостерігається зміна пори року. В період рівнодень кільця повернені до нас ребром, а тому стають майже не видимі. У цей період також можна спостерігати транзити супутників по диску планети і їх тіні на диску. Таке явище часто спостерігається на Юпітері, тому що його вісь обертання майже перпендикулярна до площини орбіти.
З 2 жовтня починає діяти метеорний потік Оріоніди, утворений уламками комети 1P Halley. Потік діє протягом жовтня і листопада, а його пік очікується 21 жовтня, коли можна буде спостерігати до 15 метеорів за годину. Цього року Місяць не буде заважати спостереженням. Радіант потоку, тобто точка, з якої візуально вилітають метеори, знаходиться в сузір’ї Оріона. Звідси і назва – Оріоніди. Насправді метеори летять практично паралельно, а такий ефект пояснюється явищем перспективи.
З 5 по 12 жовтня найбільш сприятливий період для спостережень спалахів і затемнень геостаціонарних супутників. Геостаціонарні супутники знаходяться у так званому поясі Кларка на висоті 35786 км. В період близько рівнодень супутники входять у тінь нашої планети, а перед цим можуть спалахувати завдяки малому куту відбивання сонячних променів. Іншими словами, у цей час геостаціонарні супутники утворюють сонячний зайчик у місці спостережень.
За допомогою програмного забезпечення типу Stellarium Mobile можно легко знайти супутник, який виглядає, як слабка зірка, що рухається серед зірок. Насправді це зірки рухаються внаслідок обертання нашої планети навколо своєї вісі, а положення супутника залишається незмінним завдяки спеціальній геосинхронній орбіті. Тож для спостережень непотрібне ведення телескопа за зоряним небом чи екваторіальне монтування. За декілька хвилин до затемнення супутник яскравішає, потім знову поступово зменшує яскравість. Затемнення триває близько години.
19 жовтня – протистояння Урана. Це найбільш сприятливий період для спостережень планети. І хоча кутові розміри і яскравість планети збільшуються незначною мірою, його можна спостерігати протягом усієї ночі. Це об’єкт для спостережень у бінокль чи телескоп. В телескоп на збільшенні 200х можна побачити невеличкий диск планети зеленувато-блакитного кольору.
26 жовтня – сполучення Юпітера. У цей період Юпітер можна спостерігати лише на знімках з космічної сонячної обсерваторії SOHO, оскільки планета знаходиться за Сонцем. Згодом планету можна буде спостерігати на захід від Сонця, тобто у ранкові часи. Звідси планета почне свій тривалий рух до протистояння в наступному році.
29 жовтня в неділю в Україні перестає діяти літній час. В неділю о 4:00 необхідно перевести годинники на 1 годину назад.
Сатурн можна спостерігати одразу після настання темряви. На початку місяця він заходить за 3 години після заходу Сонця. Уран і Нептун можна спостерігати протягом усієї ночі. Марс і Венера на початку місяця сходять після 5 години ранку і знаходяться поряд. Меркурій знаходиться близько до Сонця.
В середині жовтня до Сонця наблизиться комета C/2017 O1 (ASASSN), яскравість якої сягне зоряної величини 7 – 8. Тож її можна буде спостерігати в біноклі і невеликі телескопи. Пошукові карти можна завантажити тут: http://cometchasing.skyhound.com/