Любителі астрономії з АстроСуми знову завітали до патріотичного наметового табору Коловрат, щоб разом з учасниками і організаторами спостерігати Місяць і планети.
У суботу, 6 липня 2019 року астрономи-аматори Олександр Мельник і Володимир Сулим зустрілись з учасниками і організаторами наметового табору “Коловрат”. Цього року нас запросив організатор табору Володимир Міщенко.
Нам було запропоновано обрати день спостережень з 1 по 9 липня за винятком декількох днів. Після ясного і спекотного червня на початку липня погода зіпсувалась, а тому обрати день було не просто, і доводилось детально вивчати прогноз погоди і супутникові карти хмарності.
За декілька днів до виїзду прогноз погоди дещо стабілізувався, і було зрозуміло, що найбільш сприятливе погодне вікно може бути саме в суботу.
Організатори табору запрошують нас до Коловрату з 2016 року. Ми дуже вдячні їм, оскільки це чудова можливість показати дітям зоряне небо і поспілкуватись з ними про астрономію.
Ми приїхали до табору близько 20:20. З обладнання ми привезли з собою рефлектор діаметром 150 мм і лінзовий телескоп діаметром 80 мм. Обидва телескопи влаштовані на екваторіальному монтуванні з електронним веденням для компенсації видимого руху зоряного неба. Ведення особливо важливе на великому збільшенні, коли Місяць і планети швидко переміщуються в полі зору.
Зібравши обладнання, ми зустрілись із усіма учасниками і організаторами табору для спільного фото. Після цього ми в першу чергу почали спостереження молодого Місяця, який знаходився на заході низько над деревами. Декілька днів тому був новий місяць, після якого почався період його вечірньої видимості на найближчі два тижні.
Поки ми спостерігали Місяць, його почали закривати хмари, і ми почали також спостереження Юпітера, який знаходився на півдні. Поряд з ним було видно чотири його супутники: Іо, Європу, Ганімед і Каллісто. На диску Юпітера ми побачили темні смуги і гігантський ураган – Велику червону пляму (БЧП). Нам пощастило, оскільки видно її не завжди, бо планета обертається навколо своєї вісі досить швидко: повний оберт вона робить майже за 10 годин.
Зазвичай, плануючи спостереження, любителі астрономії визначають умови видимості Місяця і планет, зокрема БЧП на Юпітері за допомогою спеціальних програм. Однією з них є Stellarium, доступна як для комп’ютера, так і для мобільних пристроїв.
Деякий час ми були вимушені чекати поки хмари відкриють Місяць чи Юпітер, але згодом хмари майже повністю розсіялись, і ми змогли показати учасникам і Сатурн, який встиг піднятись над деревами на південному сході. Планета завжди привертає увагу спостерігачів своїми кільцями.
Цього року разом у таборі беруть участь 3 так звані рої. В кожен рій входить 8 учасників. На щастя погода надала можливість усім побачити Місяць і планети.
У таборі нам також пощастило зустрітись із одним із організаторів – Костянтином Біликом, завдяки якому ми познайомились і співпрацюємо з таборовиками “Коловрату”.
Цього року зустріч співпала зі святом Івана Купала, яке таборовики відзначили за кращими українськими традиціями.
Діти спостерігали до 22:00, а організатори мали змогу ще півгодини продовжити спостереження. Вирушили додому з настанням тихої години в таборі о 22:45.
Організатори і учасники табору “Коловрат” – вже для нас друзі, до яких ми завжди раді завітати. Дякуємо організаторам за запрошення і всім учасникам – за приємне спілкування і спільні спостереження!