Астрономічні спостереження в 2016 році

Спостереження

2016 рік можна назвати найбільш плідним для учасників колективу АстроСуми в плані спостережень. Нам вдалось організувати більше 30 виїздів на спостереження в місті або за його межами, у тому числі в якості вечорів астрономіївідкритих практичних занять з астрономії в СумДУ і в дитячому таборі.

Перші виїзди на спостереження почались в середині лютого, коли можна було побачити Місяць, а з яскравих планет був доступний лише Юпітер, який сходив ввечері. Оскільки засвітка не заважає розглядати чи знімати їх через телескоп, ми виїздили в Сумський аеропорт. На спостереженнях 17 і 20 лютого ми з Олександром Мельником ставили за мету в першу чергу зйомку Юпітера і Місяця в фазі від першої чверті до повні. Не зважаючи на проблеми з живленням мого ноутбука, які спонукали більше спостерігати, зйомка в мене також вийшла. До речі, під час саме спостережень я вперше звернув увагу на те, що на межі диска Місяця можна побачити окремі гірські вершини, тобто в деяких місцях диск Місяця виглядає нерівним.

На виїзді в аеропорт з Олександром 9 березня мені вдалось зняти транзит Іо по диску Юпітера і Велику червону пляму. 5 і 17 квітня ми також здійснили виїзди в аеропорт. 5 квітня я перевіряв автоматичне гідування за допомогою вебкамери Philips 900 і шукача 9х50, знімаючи триплет в Левові на об’єктив Юпітер-21М з фокусною відстанню 200 мм. Тестування показало ефективність гідування на такому фокусі, дозволивши отримати витримки до 5 хвилин. 17 квітня мені вдалось відзняти Місяць на Philips 900. Надалі зйомка об’єктів глибокого космосу здійснювалась мною на фокусній відстані 750мм через телескоп Sky-Watcher 15075 EQ3-2.

З потеплінням і сухою погодою з’явилась можливість виїздити за місто. Місце, де ми спостерігали в 2015 році, виявилось незручним через автомобілі, які, не зважаючи на пізній час і далеку відстань від траси, час від часу проїжджали, піднімаючи за собою стовпи пилу. Тому ми почали спостерігати за населеним пунктом Симонівка ближче до Визирівки. Згодом, після збору врожаю, на місці спостережень рослинності стало менше, і через це місце стали їздити автомобілі, тому ми були змушені проїхати ще далі від дороги. Інколи в поле ми спостерігали місцевих мешканців: зайця, лисицю і сову чи комбайни.

У ніч з 4 на 5 травня ми з Олександром вперше виїздили в поле. Я займався зйомкою time-lapse і галактики М 51 «Вир» з гідуванням. 9 травня після практичного заняття в СумДУ, на якому ми спостерігали транзит Меркурія по диску Сонця, ми з Олександром знову виїздили в поле. На цей раз я знімав галактику Сомбреро з гідуванням. У ніч з 24 на 25 травня Олександр знімав Марс і Сатурн на спеціалізовану камеру з коректором дисперсії, а я – Юпітер. 28 – 29 травня на виїзді в поле разом із Олександром я знімав галактику М81 і туманність М97 «Сова».

Навесні і особливо влітку нам вдалось здійснити найбільшу кількість виїздів на спостереження і астрофотографію, переважна більшість з них були досить продуктивними. Інколи нам не сприяли погодні чи інші природні умови. Виїздили ми переважно з Олександром вдвох, а інколи разом із іншими нашими колегами. Лише два виїзди за місто я здійснив самостійно. Більшість виїздів Олександр Мельник займався візуальними спостереженнями в рефрактор з діаметром 120 мм або в дзеркально-лінзовий Celestron з діаметром 11 дюймів. Разом з цим його фотокамера була зайнята зйомкою time-lapse. Я в цей час займався зйомкою об’єктів глибокого космосу з гідуванням, і разом із Олександром спостерігав в його телескоп. Велика апертура телескопа Celestron дає відмінні зображення об’єктів глибокого космосу, а обидва телескопи Олександра інколи давали дивовижно стабільне зображення планет, наближуючи їх вигляд до результатів зйомки, які зазвичай дають набагато більше деталей.

3 – 4 червня на виїзді за місто я знімав галактику М101. 21 – 22 червня Олександр тестував саморобну автоматизовану рейку для зйомки time-lapse на базі Arduino. Мені тоді вдалось спробувати планетну камеру Олександра для зйомки Місяця і планет на моєму 150 мм рефлекторі.

img_0556
Автоматизована рейка Олександра Мельника.

На виїзді 25 – 26 червня ми разом із колегами Денисом Пащенко, Андрієм Катькаловим, Андрієм Мисником і Оленою Галкіною спостерігали покриття Нептуна Місяцем. Це було моє перше спостереження Нептуна. Виглядав він як звичайна зірка з блакитним відтінком. Місяць покривав планету неосвітленою частиною, а момент відкриття Нептуна було складно зафіксувати через сяйво Місяця. Після покриття і до того, як небо почало світлішати, я знімав Потрійну туманність М20. У цей період літа ночі найбільш короткі, тому часу на спостереження досить мало.

На виїзді 2 – 3 липня я продовжив зйомку об’єктів у Стрільці. Тоді телескоп був направлений на туманність М8 «Лагуна». 5 – 6 липня я вирішив заради експерименту спробувати зняти туманність Пелікан. І несподівано туманність виявилась однією з найдивовижніших, які мені вдалось зняти в цьому році. Надалі я зрозумів, що, зважаючи на невелику реальну роздільну здатність моїх робіт через неточність ведення і гідування, більш ефективною може бути зйомка більш великих за кутовим розміром об’єктів. Тому на виїзді 31 червня – 1 серпня я вирішив зняти туманність «Хобот слона», яка задовольняє цьому критерію.

Вже наступної ночі з 1 по 2 серпня я знімав туманність «Рибальська сітка». 4 – 5 серпня об’єктом зйомки була туманність «Равлик». У ніч з 6 на 7 серпня ми виїздили втрьох: Олександр, Павло Карпусь і я. Тоді я знімав галактику М31 в Андромеді. 26 – 27 серпня на виїзді в поле з Олександром я знімав зоряне скупчення Плеяди і Молочний шлях.

13938268_680368965461015_6064840039243676710
Виїзд 6 – 7 серпня. Зліва направо: Павло Карпусь, Олександр Мельник, Володимир Сулим.

Налаштування обладнання для зйомки об’єктів глибокого космосу зазвичай займає від однієї до 2 годин, а процес зйомки не завжди стабільний, тому потребує постійного нагляду і корегування. Але коли все працює, як потрібно, а тому камера і телескоп зайняті, можна вивчати сузір’я за картою, спостерігати в бінокль на фотоштативі, чи просто милуватись зоряним небом. А коли небо починає світлішати, можна дознімати кадри для калібрування, або налаштувати пейзажну зйомку, а ти часом спостерігати світанок, а якщо пощастить, навіть високі сріблясті хмари, як це було на одному з виїздів.

14086393_680363055461606_294837858001911727

У вересні ми також здійснили три виїзди вже більшим складом. У ніч з 7 на 8 вересня ви виїздили на спостереження разом з Олександром і Андрієм Катькаловим. Інколи є бажання лише спостерігати, побачити щось нове, невідоме, і не на екрані камери чи монітора, і тим більше не витрачати багато часу на електроніку і програмне забезпечення. Більш того, тоді можна краще навчитись орієнтуватись зоряним небом і зрозуміти неабиякі можливості інструмента.

14257619_692491527582092_6903416002433575535
Виїзд 6 – 7 серпня. Зліва направо: Андрій Катькалов, Володимир Сулим, Олександр Мельник. Телескопи: 150 мм рефлектор і 11″ Шмідт-Кассегрен.

У ніч з 10 на 11 вересня ми виїздили в поле вже вп’ятьох: Денис, Олександр, любитель астрономії Віталій з дружиною і я. Тоді ще на виїзді з міста нас чекали хмари на все небо, але ми вирішили все ж таки їхати далі. На місці довелось чекати мабуть близько години, коли хмари відкрили небо і яскраво сяючий над обрієм Місяць. Через декілька годин небо знову вкрило хмарами, змусивши нас зібрати обладнання, а потім знову розгорнути його, коли прояснення надали можливість спостерігати. Тоді я, використовуючи надруковані карти, вперше знайшов у свій телескоп блимаючу туманність, NGC6826 і туманність «Котяче око», і був здивований їх великою яскравістю, не зважаючи на малі кутові розміри.

14310336_692500750914503_4346644888101428895
Зліва направо: Олександр Мельник, Володимир Сулим, Денис Пащенко, Віталій з жінкою. Телескопи: 11″ ШК, 8″ Ньютон на монтуванні Добсона.

У ніч з 12 на 13 вересня наш колега фотограф Андрій Мисник влаштував нам з Олександром нічну екскурсію дивовижною за своєю красою місцевістю поряд з крейдяним кар’єром біля населеного пункта Могриця. Метою виїзду була пейзажна зйомка, чому сприяв яскравий Місяць, який освітлював все навколо. Ми піднялись на найвищу точку місцевості, звідки відкривався приголомшливий вид,  від спостерігання і зйомки якого неможливо було відірватись. І ширококутний і телеоб’єктив у будь якому напрямку разом з довгою витримкою давав на екрані фотокамери казкові картини.

img_2129r
Виїзд 12 – 13 вересня. На фото: Андрій Мисник. Фото: Володимир Сулим.

Деякі виїзди ми не фіксували, а матеріали, отримані підчас виїздів, ще не оброблені або результати обробки не є якісними чи завантажені лише у власні профілі в соціальних мережах.

25 жовтня, не зважаючи на мороз і сильний вітер, ми виїхали в поле на тестування нового телескопу, власником і автором конструкції якого є Олександр Мельник. Це найбільший відомий нам телескоп у Сумській області. Його діаметр складає 370 мм, оптична система – Ньютона, монтування Добсона. Для зручності транспортування і при цьому жорсткості, основним матеріалом був обраний алюміній. У телескопа відсутня труба, окулярний вузол і діагональне дзеркало тримаються на фермі, яка легко розбирається. Як і очікувалось, він дає яскраві зображення об’єктів глибокого космосу, але через несприятливі погодні умови в повній мірі оцінити його можливості ще не вдалось.

14715652_717676218396956_1174165223314897445
На тестуванні 370 мм рефлектора Олександра Мельника.

Протягом виїздів на спостереження в 2016 році ми отримали дуже цікавий і цінний досвід приємні враженя від дослідження зоряного неба і спілкування з колегами. Результати зйомки і спостережень були використані під час підготовки до відкритих занять з астрономії. Вони дають нам нові знання і натхнення.