Колектив АстроСуми у таборі Коловрат 7 липня 2017

Спостереження

У п’ятницю, 7 липня сумські аматори астрономії знову завітали до патріотичного наметового табору Коловрат, щоб разом із вихованцями і організаторами табору спостерігати Місяць і планети.

Минулого року ми вже організовували спільні спостереження в таборі Коловрат. У червні цього року ми знову отримали запрошення від Катерини Михальової і з радістю погодились.

Як і раніше, цього року зміна табору триває з 1 по 12 липня, а сам табір розташований на мальовничому березі річки Псел. До табору ми вирушили тим самим складом: Андрій Катькалов, Олександр Мельник, Володимир Сулим. Незмінним було і обладнання: рефлектор діаметром 150 мм і рефрактор діаметром 120 мм на екваторіальних монтуваннях.

Липень цього року відзначається низькою температурою, дощами, буревіями і хмарністю, тому головним питанням була погода. Візит у перше можливе погодне вікно 5 липня ми були вимушені перенести на 7 липня. У цей день у Сумах пройшов дощ, але до вечора хмари розсіялись. Тож було вирішено їхати, оскільки Місяць кожного дня сходить все пізніше, і він міг би стати недоступним для спостережень, а прогноз на наступні дні був несприятливий.

Коли ми наблизились до табору близько 21 години, великі хмари знову заполонили небо. Ми розташувались на березі, де відкривається чудовий вид на південний схід. Поки ми збирали обладнання, діти вже вишукувались у чергу, щоб скоріше побачити Місяць. Але він швидко закрився хмарами, тож ми вирішили не марнувати час і зробити спільні фотографії за таборовиками.

Згодом із-за хмар на південному заході з’явився перший об’єкт спостережень – Юпітер і його супутники: Іо поряд  з одного боку, Ганімед далеко від планети і також поряд але під планетою – Каллісто.

Коли вже всі таборовики переглянули Юпітер, виявились доступні Місяць і Сатурн. На цей час хмари переважно розсіялись і майже не заважали спостереженням. Було вирішено запрошувати до телескопів групи дітей, щоб інші не чекали, а грілись у розпаленої ватри.

Місяць був майже повний, але невелика частина ще була неосвітленою, тож можна було побачити тіні від деталей рельєфу. Біля Сатурна, який був розташований поряд з Місяцем, також було видно його супутник Титан.

Цього року у таборі беруть участь близько 50 дітей. Усі вони із зацікавленістю спостерігали Місяць і планети, ставили багато цікавих питань. Питання були про ціну обладнання, нашу професійну діяльність, незвичайні об’єкти, відмінність телескопів. Діти були здивовані швидким пересуванням планет в полі зору телескопа через обертання нашої  планети навколо своєї вісі. Деякі таборовики були на спостереженнях в Коловраті минулого року, про що нам було приємно дізнатись.

Спостереження тривали близько півтори години, тож о 23 годині, зібравши обладнання і зробивши декілька нічних пейзажних фотографій, ми вирушили з табору.

Дякуємо організаторам табору і його вихованцям за цікаві спостереження і спілкування! До наступних зустрічей!