Колектив АстроСуми у таборі “Коловрат”

Спостереження

11 липня колектив АстроСуми відвідав патріотичний наметовий табір “Коловрат” з метою спостережень Місяця і планет разом із вихованцями і організаторами табору.

У червні ми отримали запрошення від організатору табору Олесі Горяйнової, яка дізналась про нас завдяки Костянтину Білику, і з задоволенням погодились, тим більше, що подібні заходи вже обговорювались серед учасниками колективу.

Ми були запрошені на зміну, яка тривала з 1 по 12 липня, і, виходячи із видимості і цікавої для спостережень фази Місяця, вирішили чекати погоди з 9 по 11 липня. Найбільш цікавою фазою є перша чверть, коли межа освітленої і темної сторони Місяця знаходиться близько середини диску і різноманітні форми рельєфу дають довгі тіні і контрастне зображення. Прогноз погоди постійно змінювався, і ми мали змогу вирушити до табору вже напередодні закриття зміни.

Табір знаходився поблизу населеного пункту Вільшанка, за півгодини руху автомобілем від Сум. Це мальовниче місце на березі Псла вдалині від траси, відокремлене від поля лісосмугою.

Ми вирушили до табору у такому складі: Олександр Мельник, Андрій Катькалов і я. Приїхали близько дев’ятої години, і доки діти готувались за програмою табору ми малу змогу обійти його територію, обрати зручне місце для спостережень, під’їхати до нього і зібрати обладнання.

З інструментів були 120 мм рефрактор Олександра і мій 150 мм рефлектор. Об’єктами спостережень були Місяць, Сатурн і Марс. Юпітер дуже швидко зайшов за дерева.

Спостерігати ми почали близько десятої години, вже після розпалювання величезного багаття, яке відзначало ніч перед закриттям зміни. Згодом організатори розповіли дітям про сюрприз, який їх чекає, і по черзі почали запрошувати рої (так у таборі називають загони) до нас на спостереження. Часу було недостатньо, адже Місяць ще заходив досить рано, тому можливо не всі вихованці мали змогу його побачити, а Сатурн деякий час був вкритий хмарами, але в цілому програму спостережень вдалось виконати.

Ввічливі діти, які підходили до телескопів, радісно вітались із нами. Iз зацікавленістю і відвертим подивом вони дивились на кратери Місяця і кільця Сатурна. Дехто ділився знанням про телескопи, планети і навіть власні астрономічні художні роботи.

Після спостережень організатор табору Мирослав Ольшанський запросив нас скуштувати смачні польові страви. Із бесіди з ним ми дізнались цікаві подробиці про функціонування табору і про те, чим займаються у ньому діти. Також ми мали змогу поспілкуватись із іншими організаторами табору а згодом навіть сфотографуватись із учасниками табору у повному складу.

Взагалі табір “Коловрат” – дуже добрий приклад ефективної діяльності волонтерів у напрямку виховання серед молоді самостійності і любові до природи і рідної країни.

Дякуємо Олесі і всім учасникам табору за спільні спостереження і приємне спілкування!