У вівторок, 28 липня любителі астрономії Олександр Мельник, Олена Галкіна і Володимир Сулим завітали до дитячого табору «Грунівська січ» з метою поспілкуватись із вихованцями про Сонячну систему і спостерігати в телескопи Місяць і планети.
Дитячий оздоровчий кінний козацький табір «Грунівська січ» включає в себе все необхідне для того, щоб зробити відпочинок дітей цікавим, зручним і безпечним. На території табору є лісові насадження, мотузковий парк, манеж для занять з верхової їзди, футбольне і волейбольне поле, лучний тир, концертну сцену і їдальню. Діти мешкають у будиночках із душовою кімнатою і забезпечені триразовим харчуванням, гарячою водою, медичним обслуговуванням, охороною, водою із власної свердловини і електрикою.
У поточну зміну в таборі взяли участь 45 дітей віком від 7 до 15 років.
Організувати урок і спостереження мені запропонувала ініціативна мама вихованця табору – Алла. Це був її чудовий подарунок сину Богдану на День народження, за що увесь табір аплодував їй. Про можливість зустрічі вона дізналась від нашої колеги Олени Галкіної. Організатори табору охоче підтримали ініціативу. Захід був організований абсолютно безкоштовно.
Нам дуже пощастило: саме у вівторок була тепла і ясна погода і найсприятливіші умови для спостережень Місяця, яки був у фазі першої чверті. Більш того, на той час продовжувалась вечірня видимість Міжнародної космічної станції.
Ми прибули до табору близько 19:10. Там ми познайомились із директором Грунівської січі Миколою Фісаюком і вихователем Володимиром Сиротенко. Микола організував нам невеличку екскурсію табором і пригостив смаколиками. Після гарячої кави від Олени ми прогулялись табором і близько 20:30 почали готуватись до уроку. Ввічливі діти бажали нам доброго вечора.
Було вирішено організувати урок під відкритим небом за допомогою сцени, оснащеної екраном і проектором. Діти розташувались на карематах перед сценою. Для них я підготував цікаву інформацію про Сонячну систему, фотографії астрономічних об’єктів, зроблені українськими любителями астрономії, зокрема мною і Олександром.
Урок тривав близько півгодини. Я розповів дітям про Сонце і Місяць, Юпітер і Сатурн, які зараз видно ввечері, Марс, що сходить після опівночі, Венеру і Меркурій, які наразі сходять перед світанком, а також Уран і Нептун, доступні для спостережень в бінокль. І щойно я розповів про Міжнародну космічну станцію (МКС), як Олександр помітив, що вона як раз летить із заходу на схід. Тож ми мали змогу одразу побачити проліт яскравого штучного супутника і помахати астронавтам на його борту.
Діти уважно слухали, і як ми з ними і домовлялись на початку уроку, ставили цікаві питання і ділились неабиякими знаннями з астрономії. Найбільше запам’ятались знання двох хлопців про поступове віддалення Місяця, а також питання про швидкість МКС, на яке я не зміг відповісти. Виправляюсь, швидкість сягає 8 км/с, або 28000 км/год.
Після уроку, а це близько 21:00, ми почали готуватись до спостережень: підігнали автомобіль до гори біля табору, підняли на неї три телескопи і зібрали їх. Кожен з нас взяв свій інструмент. Усі три телескопи відрізнялись розмірами і оптичною системою. Тож у нас були і лінзовий, і дзеркальний, і дзеркально-лінзовий телескопи, і ми мали змогу показувати одночасно Місяць, Юпітер і Сатурн. Деякий час ми були вимушені прискорити спостереження Місяця через його низьку висоту, і показували його дітям одночасно в усі телескопи.
Діти із захопленням спостерігали астрономічні об’єкти, подовгу вдивлялись у поверхню Місяця чи кільця Сатурна, змушуючи своїх друзів з нетерпінням чекати черги. На Місяці ми побачили горний ланцюг Апенніни, Море дощів і інші деталі, фотографії яких я показав дітям під час уроку. Насправді у нас була чудова можливість за один вечір порівняти знімки і реальне зображення в телескоп.
Ми завершили спостереження після 23-ої години, показавши ще декілька об’єктів тим, хто ще не хотів спати, зокрема галактику М31 в Андромеді і зоряне скупчення χ і h Персея.
Дуже дякую всім, хто взяв участь в організації заходу, вихованцям табору і моїм друзям за чудовий астрономічний вечір, затишну атмосферу і приємне спілкування! Ми дуже раді нашим новим друзям! До нових зустрічей!