Перше практичне заняття з астрономії 3 квітня

Заняття,Спостереження

У неділю 3 квітня на території стадіону Сумського державного університету відбулось перше практичне заняття з астрономії.

Нарешті після великої перерви почали налагоджуватись погодні умови, і, не зважаючи на вітер та невелику хмарність опівдні, ми вирішили зустрітись на спостереженнях.

Ще не встиг я зібрати телескоп, як о 20 годині вже почали збиратись постійні відвідувачі наших теоретичних занять.

Ми почали із знайомства з сузір’ями весняного і частково зимового неба, зодіакальними сузір’ями, яскравими зорями, що мають власні імена. Далі ми спостерігали Велику туманність Оріона (М42 за каталогом Месьє), відоме зоряне скупчення Стожари (М45), розсіянні зоряні скупчення хі і аш Персея, кулясті зоряні скупчення М36, М37, М38 у Візничому.

Коли охолонула труба першого інструмента – 150мм рефлектора на екваторіальному монтуванні, – ми навели телескоп на Юпітер. На ньому спостерігали дві екваторіальні полоси, три супутника: Іо, Калісто з одного боку, і Європа – з другого. Ганімед повинен був вийти із тіні планети ближче до опівночі.

Згодом приїхав Дмитро Сенченко, і ми знову спостерігали деякі об’єкти вже в значно більший телескоп – 250мм рефлектор на альт-азимутальному монтуванні. У цей телескоп туманність Оріона і зоряні скупчення виглядають значно ефектніше.

Приблизно о пів на десяту на заході з’явилась яскрава зоря, яка рухалась до зеніту, де увійшла у земну тінь. Це була міжнародна космічна станція. Декілька менш яскравих супутників також можна було спостерігати протягом вечора.

У гарній компанії за цікавим ділом час плине швидко. Ми почали збиратись вже близько до 22:30, приблизно на годину пізніше, ніж планували. На першому практичному занятті ми мали змогу спостерігати різноманітні об’єкти зоряного неба, знайти знайомі сузір’я, порівняти недоліки і переваги двох інструментів однакової оптичної схеми, виявити вплив діаметру телескопу на яскравість об’єктів глибокого космосу і стабілізації температури на якість зображення планет, вплив локального освітлення на спостереження.

Дякуємо за приємний вечір! До зустрічі в суботу!