
Після численних дощів відбулось довгоочікуване практичне заняття з астрономії. Ми знов зустрілись на стадіоні СумДУ, щоб спостерігати планети, Місяць і показати техніку зйомки об’єктів Сонячної системи і глибокого космосу.
Ми зібрались о 21:30, тобто за півгодини після заходу Сонця, коли вже можна спостерігати Місяць. Ще було достатньо світле небо, але Марс і Юпітер також можна було розгледіти, а згодом і Сатурн.
Серед організаторів були Андрій Катькалов, Володимир Сулим, Дмитро Сенченко і Олександр Мельник. Спостерігали в два рефлектори 10″ і 6″, а також у 120 мм рефрактор. Дуже приємно, що на це заняття завітало багато відвідувачів занять і наших друзів.
На цей раз небо було ясне, але повністю вкрите димкою, тому навколо Місяця було видно сяйво. Не зважаючи на це, нам вдалось розгледіти деякі деталі на Марсі.
На мій 6″ рефлектор згодом я встановив web-камеру Philips SPC900 з адаптером 1,25″, і ми мали змогу бачити зображення Місяця і Сатурна на екрані ноутбуку. Доречі, у такий спосіб дуже зручно вказувати на деталі рельєфу Місяця та можно спостерігати разом з усіма одночасно. Фон неба не має значення для зйомки Місяця і планет, важливо лише спіймати стабільну прозору атмосферу.
Далі ми спробували зняти деякі об’єкти глибокого космосу за допомогою камери Canon 550D з T-адаптером, зокрема: планетарні туманності М57 «Кільце» і М27 «Гантель», галактики М81 «Галактика Боде» і М51 «Вир», кулясте скупчення М13. Добре видно було лише туманності і М13, в галактиках було видно лише центральні частини на фоні яскравого фону неба, що вказує на те, що в місті дуже важко ефективно займатись зйомкою об’єктів глибокого космосу. Також ми показали процес фокусування за допомогою маски Бахтінова.
Нижче у галереї подані отримані на Canon зображення у єдиному масштабі без будь-якої обробки, окрім зменшення до 50%. Усі кадри, окрім Місяця отримані з витримкою 30 сек і чутливістю ISO 1600. Камера була встановлена на телескоп Sky-Watcher з об’єктивом 150 мм і фокусною відстанню 750 мм на монтуванні EQ3-2. У такій конфігурації роздільна здатність складає близько 1,2 кутових секунд на піксель. Видно як змінюється фон неба в залежності від напрямку зйомки, наприклад: М81 і М51 знаходяться у Великій Медведиці у напрямку на центр міста, усі інші об’єкти були зняті у протилежному напрямку.
Після заняття ми експериментували з витримкою фотокамери і світлом з використанням техніки «freezelight», щоб зробити декілька цікавих кадрів. Дякуємо Андрію Миснику за ідеї і їх реалізацію.
Дякуємо всім за приємний вечір і незабутні враження!