Команда АстроСуми взяла участь у міжнародній кампанії з пошуку астероїдів, яка тривала з 14 квітня по 12 травня. Протягом кампанії над зображеннями з професійної обсерваторії працювали: вчителька фізики і астрономії Сумської школи №27 Ірина Шевченко, її учениці Анастасія Черевична і Валерія Лук’янова, учень Сумської гімназії №1 Вадим Таранюк, а також астрономи-аматори Олександр Мельник і Володимир Сулим.
Міжнародні кампанії з пошуку астероїдів організовує International Astronomical Search Collaboration (IASC). В рамках IASC співпрацюють десятки наукових установ, навчальних закладів і обсерваторій по всьому світу. Щороку в кампаніях беруть участь 2200 команд з більше 80 країн. Учасники роблять цінні наукові відкриття астероїдів головного поясу і навіть транснептунових об’єктів (TNO).
З 2006 року команди відкрили 1500 об’єктів. До цього часу 62 з них вже мають постійний номер і увійшли до офіційного каталогу Центра малих планет (Minor Planet Center, MPC), над яким працює міжнародне об’єднання International Astronomical Union (IAU). Ці астероїди можуть бути названі учасниками, які зробили відкриття.
Наразі у кампаніях з пошуку астероїдів беруть участь декілька українських команд. Раніше ми з Олександром працювали в команді Street Astronomy разом із колегами з Сум, Рівного і Краматорська. Цій команді вдалось зробити 5 підтверджених відкриттів.
Цього разу було вирішено сформувати власну команду АстроСуми, а до участі залучити зацікавлених учнів і вчителів. Мою ініціативу підтримали вчителька фізики і астрономії Ірина Шевченко, учениці 11 класу Настя Черевична і Валерія Лук’янова, а також учень 10 класу, любитель астрономії Вадим Таранюк, з яким ми познайомились на відкритих заняттях з астрономії в СумДУ.
Нещодавно Настя і Вадим взяли участь в олімпіаді з астрономії. Настя зайняла друге призове місце в міському турі, а Вадим – переможець обласного туру олімпіади.
Набори зображень, з якими працюють учасники, надаються інститутом Institute for Astronomy (IfA) Гавайського університету. За умов ясних і темних ночей IfA працює з телескопом PS1 обсерваторії Pan-STARRS діаметром 1.8 м, розташованим на вершині вулкана Халеакала на острові Мауї на Гаваях. За допомогою нього інститут отримує фотографії ділянок зоряного неба вздовж екліптики, тобто в площині Сонячної системи, де імовірність знайти астероїди найбільша.
Набори зображень надаються протягом двох тижнів, починаючи з фази Місяця третьої чверті і до фази першої чверті, коли Місяць не засвітлює зоряне небо. Учасники мають місяць на обробку і відправлення звітів.
Учасники отримують ці зображення і за допомогою програми Astrometrica виконують ручний пошук методом блінкування (анімації). Знайдені об’єкти вимірюються і відправляються координатору IASC Кессіді Девіс з університету Hardin-Simmons University (HSU). Завантаження зображень і відправлення звітів виконується за допомогою web-інтерфейсу на сайті IASC. Звіти учасників опрацьовуються і переглядаються на предмет потенційних відкриттів доктором Патріком Міллером в HSU, а далі – IASC.
У випадку знаходження на знімках об’єкта, який рухається прямолінійно і рівномірно і який не має ознак артефактів (недоліків) зображення, учасники позначають його власним унікальним кодом задля ідентифікації протягом кампаній. Код об’єктів нашої команди має префікс ASU (AstroSumy Ukraine). Кожен об’єкт повинен бути перевірений за даними MPC, чи є він справді невідомим.
У зв’язку з карантином ми не мали змогу зустрітись командою протягом кампанії. Тому спілкування між учасниками відбувалось за допомогою інтернет чатів і відеоконференцій.
В якості координатора команди АстроСуми, напередодні початку кампанії я розповів учасникам про принципи роботи з зображеннями, надав загальну інформацію про астероїди, IASC і обсерваторію Pan-STARRS. Протягом кампанії я відповідав на питання учасників і допомагав вирішувати проблеми з програмою.
Ми працювали з зображеннями переважно ділянки сузір’я Терезів. Кожний набір складається із чотирьох зображень, знятих з інтервалом близько 17,8 хвилин і експозицією 45 секунд. Достатньо великий інтервал дозволяє чітко розрізнити рух малих тіл, а невелика експозиція запобігає видовження об’єктів на знімку внаслідок власного руху.
Загалом ми обробили 23 набори зображень, на яких було знайдено 17 відомих астероїдів і 16 потенційно нових об’єктів. Вадим знайшов 10 з них, Настя – 3 і Валерія також 3. 5 наших об’єктів були відправлені IASC в Центр малих планет. Об’єкти, знайдені Вадимом, мають в MPC такі попередні коди: P10YOAf (ASU0406), P10YQzM (ASU0408), P10Zc1D (ASU0410). Об’єкти, знайдені Настею: P10ZbHR (ASU0501), P10ZbZu (ASU0502).
Звичайно, кількість знайдених нових для кожного учасника є випадковою і залежить спершу від удачі, а вже потім від уважності. Щоб надати учням більше практики і збільшити їх результативність ми з Олександром і Іриною вирішили надати їм більшість зображень. Майже всі зображення і звіти були перевірені мною після їх обробки учнями, щоб уникнути помилок.
Якщо до початку кампанії залишались питання, чи не буде робота складною для учнів, то вже в процесі було зрозуміло, що їм подобається справа, якою вони займаються. Діти швидко засвоїли порядок роботи і робили все самостійно від завантаження знімків до відправлення звітів. Також слід відмітити уважність і відповідальність, з якою учні працювали в команді, не зважаючи на завантаженість у школі. Таке ставлення учасників, а також чудовий результат надихають і наповнюють сенсом наші зусилля.
Для кожного учасника кампанія з пошуку астероїдів – це можливість дізнатись щось нове для себе, побачити зсередини роботу професійних астрономів і обсерваторій, побачити найпершим потенційний астероїд, звітувати про нього і тим самим зробити свій внесок в науку.
Дякуємо IASC за надану можливість взяти участь у кампанії! Всім учасникам нашої команди дякую за зацікавленість, результативну працю і нові спільні досягнення!
Сертифікати учасників про участь у кампанії
Повний список попередніх відкриттів
На фотографії учасників (зліва направо зверху вниз): Вадим Таранюк, Володимир Сулим, Валерія Лук’янова, Анастасія Черевична, Ірина Шевченко, Олександр Мельник.
Ми відкриті до співпраці зі школами і учнями старших класів для участі в наступних кампаніях з пошуку астероїдів. Пропозиції можна надіслати за адресою: sulim.vladimir@gmail.com.