Сьогодні, 30 червня о 8:25 в ефірі Сумського обласного радіо «Слобода» ведуча Тетяна Заворотько і астроном-аматор Володимир Сулим розмовляли про участь в міжнародній кампанії з пошуку астероїдів і діяльність АстроСуми.
Запис для передачі «Прийдешній День» відбувся з ініціативи Тетяни Заворотько у четвер 29 червня. Планувався коментар в декілька хвилин на тему Дня астероїда, але вийшла повноцінна змістовна і цікава розмова.
Запис розмови – приблизно 10 хвилин. Передача транслювалась місцевою радіомережею і на FM хвилі 88,1 Мгц. Нижче можна прослухати аудіозапис.
Ведучий Олександр Бабуров розповів про День астероїда, який відзначається 30 червня, про астероїд Суміана, названий на честь міста Суми, анонсував відкриття астероїда, зроблене мною, Володимиром, під час участі в кампанії з пошуку астероїдів взимку цього року.
Розмову з Тетяною ми почали з цікавих подій у житті колективу АстроСуми: відкриті уроки для школярів в Тростянці і Сумах, вечір астрономії, а також про науковий напрямок нашої діяльності, а саме: пошук астероїдів у складі української команди Street Astronomy під час трьох кампаній, організованих International Astronomical Search Collaboration (IASC). У команді з минулого року працюють астрономи-аматори із Сум Андрій Катькалов і Володимир Сулим.
Ми розглянули етапи пошукових робіт і результати роботи команди. Серед декількох об’єктів, вимірювання яких були відправлені в Центр малих планет, два об’єкти, знайдені командою, були підтверджені. Один із цих об’єктів був знайдений Володимиром Сулимом (Суми), а другий – Вадимом Мулявкою (Рівне). Також ми розмовляли про процедуру надання астероїду назви, яка може тривати 5-6 років.
Далі ми спілкувались про те, як долучитись до пошукових робіт. Кампанії, подібні тим, що організуються IASC, спрямовані на те, щоб привернути увагу любителів астрономії, навчити їх працювати з професійними обсерваторіями і розподілити пошук малих тіл Сонячної системи. Для того, щоб відкрити астероїд, не має необхідності в спеціальних знаннях, достатньо засвоїти декілька правил роботи з програмним забезпеченням, вміти відрізнити астероїд від артефактів зображення і відправити коректні дані кураторам кампанії.
Ми розглянули декілька типів малих тіл, які шукають астрономи. У Сонячній системі є велика кількість об’єктів розмірами в декілька одиниць, десятків і навіть сотень кілометрів, більшість з них обертаються навколо Сонця між орбітами Марса і Юпітера, а деякі перетинають орбіту нашої планети. Майже всі вони наближаються на мільйони або сотні тисяч кілометрів, а тому не є небезпечними. Але деякі невеликі тіла все ж таки входять в атмосферу і падають на поверхню у вигляді метеоритів.
Тому головною пошуку астероїдів і популяризації теми захисту від астероїдів – попередити зіткнення з небезпечними тілами, а в подальшій перспективі – організувати місії для їх відхилення від небезпечних для нас орбіт.
Дякую Тетяні за запрошення, приємну розмову і професійну роботу! Дякую слухачам і читачам за увагу!
Про участь АстроСуми в кампаніях з пошуку астероїдів:
Рівне і Суми взяли участь у міжнародній кампанії з пошуку астероїдів
Участь українських аматорів у міжнародній кампанії з пошуку астероїдів взимку 2017
Любителі астрономії із Рівного, Краматорська і Сум відкрили два астероїди
Попередні радіопередачі за участю любителів астрономії спільноти АстроСуми:
Колектив АстроСуми на радіо Слобода FM
Колектив АстроСуми на обласному радіо