З 24 листопада по 7 грудня триває голосування в рамках конкурсу “Громадський бюджет”, у якому бере участь проект для сприяння вивченню астрономії в школах. Проект передбачає заходи для залучення учнів до наукової і аматорської астрономічної діяльності, а також закупівлю якісного обладнання для двох шкіл. Автор проекту – астроном-аматор Володимир Сулим.
У проекті беруть участь Сумські загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів № 27 (по вул. Охтирська, 33) і №21 (по вул. Котовського, 32), які активно відгукнулись на ініціативу автора проекту взяти участь у конкурсі. Зацікавленість в проекті, яку виявили вчителі фізики і астрономії в цих школах, а також їх багатий досвід, можуть гарантувати успішність проекту. Розташування шкіл на південному сході міста сприяє астрономічним спостереженням менш інтенсивним міським освітленням.
Проект також передбачає взаємодію з іншими школами міста. Результат реалізації проекту може бути важливим кроком для сприяння вивчення астрономії у школах міста Суми. Тому він був доданий до категорії “загальноміський”.
Передумови
У багатьох дітей і дорослих є мрія побачити кратери на Місяці, супутники Юпітера, кільця Сатурна, комети або далекі галактики, зробити наукове відкриття. Не зважаючи на збільшення зацікавленості суспільства до космічних досліджень, діти і дорослі найчастіше не мають практичного досвіду, не володіють базовими знаннями і не зацікавлені в обранні професії у цій області.
Однією з причин є недостатність або застарілість інформаційної чи інструментальної бази для вивчення астрономії в школах. Так, освітня програма не передбачає практичні заняття і астрономічні спостереження, активну взаємодію з науковими установами чи спільнотами астрономів-аматорів. Школи не мають телескопів або вони є непридатними до експлуатації.
Астрономія – одна з небагатьох наук, де людина, яка не володіє досвідом у відповідній області, може зробити внесок в науку. Вивчення астрономії сприяє розумовому і культурному розвитку людини.
Мета проекту
- Сформувати серед учнів уявлення про Всесвіт за допомогою візуальних спостережень.
- Забезпечити школи інструментальною і інформаційною базою для вивчення астрономії.
- Підвищити цікавість учнів до астрономії і точних наук.
- Налагодити зв’язок шкіл із спільнотами астрономів-аматорів, науковцями і обсерваторіями України.
- Відкрити нові можливості для навчального процесу.
- Сприяти популяризації астрономії в місті Суми взагалі.
Заходи
З метою залучення учнів і вчителів до вивчення астрономії проект передбачає розроблення і реалізацію програми, що охоплює семінари з астрономії, вивчення принципів спостережень астрономічних об’єктів і роботи з обладнанням, участь у міжнародних кампаніях з пошуку астероїдів, у яких зокрема бере участь автор проекту разом із колегами, дослідження змінних і наднових зір та інші освітні і наукові проекти.
З метою формування уявлення про астрономічні об’єкти і Всесвіт взагалі, проектом передбачена організація практичних занять, астрономічних спостережень і майстер-класів з астрономічної фотографії за допомогою якісного астрономічного обладнання.
Обладнання
Бюджет проекту сягає 174984 грн і включає в себе два телескопи і аксесуари до них для кожної школи окремо.
Для спостережень увечері передбачений візуальний телескоп системи Ньютона діаметром 200 мм на монтуванні Добсона Sky-Watcher Dobson 8″ GoTo – популярний серед аматорів інструмент, який дозволяє спостерігати Місяць, планети, комети і астероїди, далекі галактики, зоряні скупчення і туманності навіть в умовах міського освітлення. Для полегшення роботи вчителя телескоп оснащений системою ведення для компенсації видимого руху зір та автоматичного наведення астрономічні об’єкти. Серед аксесуарів до цього телескопу були обрані 4 якісні окуляри Explore Scientific 2″ з великим полем зору 82 градуси і UHC фільтр Lumicon Ultra High Contrast, який компенсує вплив міського освітлення. До телескопу також передбачений Li-Po акумулятор.
Для спостережень удень передбачений спеціальний сонячний телескоп CORONADO PST, який дозволить безпечно спостерігати сонячні плями, протуберанці і інші структури в атмосфері Сонця. Невеликий телескоп може працювати на звичайному фотоштативі, який доданий до кошторису проекту.
Про автора
Автор проекту є учасником спільноти любителів астрономії АстроСуми, засновником і головним редактором сайту astro.sumy.ua, керівником пілотного проекту відкритих занять з астрономії в Сумському державному університеті, які були організовані разом з колегами в 2016 році, астрофотограф з невеликим досвідом. Автор також неодноразово виступав з безкоштовними лекціями з астрономії для широкої аудиторії, зокрема для учнів і вчителів.
Історія проекту
В історії проекту на сайті можна побачити вказівки до відхиленого проекту обсерваторії у якості структурного підрозділу СумДУ, який був ініційований ГО “Подумай” і спеціально розроблений автором проекту у співавторстві з колегами. Проект передбачав будівництво куполу з телескопом-астрографом для наукових задач, майданчик для спостережень, великий візуальний телескоп діаметром 16 дюймів, електронне обладнання тощо. Але разом із координаційною радою і управлінням освіти ми дійшли висновку про неможливість його реалізації в рамках конкурсу. Було прийняте рішення повністю змінити проект до його поточного формату. На сторінці проекту розміщені фотографії автора проекту і астронома-аматора Олександра Мельника.
Голосування
За правилами конкурсу голосувати можуть особи, що мешкають, працюють чи навчаються в місті Суми. Проголосувати можна за 1 загальноміський і 1 локальний проект. Голосувати можна двома способами.
Перший найпростіший спосіб – паперове голосування. Перелік пунктів для голосування, їх адреси і графіки роботи можна знайти на сайті конкурсу:
Перелік пунктів для паперового голосування
Для паперового голосування обов’язковий паспорт. Якщо в паспорті вказане інше місто, але особа працює чи навчається в Сумах, то необхідно до пункту голосування взяти довідку з міста роботи чи студентський квиток.
Другий спосіб – голосування онлайн. Для голосування потрібно увійти в систему. Це можна зробити декількома способами: зі скануванням/фотографією паспорту з адресою реєстрації або за допомогою Bank ID чи електронного цифрового підпису (ЕЦП) або у мобільному додатку Приват24.
У верхній частині сайту необхідно перейти за посиланням “Вхід”. Для входу за допомогою паспорту у відкритому вікні зліва користувач може побачити посилання “Реєстрація”. У відкритому вікні необхідно заповнити поля із зірочкою і додати одне чи декілька зображень паспорту з адресою реєстрації. Після реєстрації можна увійти в систему з допомогою номеру паспорту чи телефону та паролю, які було введено під час реєстрації.
Власники карток у банках Приват, Ощадбанк чи інших вказаних на сайті, можуть увійти в систему за допомогою Bank ID. Для цього з системи банку до систему конкурсу будуть передані дані для ідентифікації особи, які зазначені у вікні входу. Важливо: системі конкурсу чи особам, які з нею працюють, не надається доступ до рахунків чи будь-якої важливої інформації, лише до даних, що ідентифікують особу. Такий спосіб є безпечним і ефективним для протидії фальсифікаціям. Детальну інструкцію для голосування онлайн можна переглянути на сайті конкурсу:
Інструкція “Як проголосувати за проекти громадського бюджету”
Дякую!
Автор проекту буде дуже вдячний усім, хто виявить зацікавленість в проекті і підтримає його своїм голосом.
Автор висловлює подяку координаційній раді і управлінню освіти у сприянні проекту, в особливості Андрію Моші і Олені Назаренко.
Також автор вдячний усім колегам, які брали участь у розробці оригінальної версії проекту і зібрали 50 підписів із необхідних 30, зокрема: Олександру Мельнику, Дмитру Сенченко, Андрію Катькалову, Павлу Карпусю, Олексію Братушці, Денису Пащенко, Віктору Кмитюку, Євгену Кузьмичову, Андрію Мішеніну.