Сонячне затемнення 10 червня 2021 року

Астрономічні події

У четвер 10 червня в Сумах можна буде спостерігати часткове сонячне затемнення. Про те, що, коли і як можна безпечно спостерігати в нашому місті, – далі у статті.

Сонячне затемнення відбувається, коли Місяць розташовується між Сонцем і Землею і відкидає на її поверхню тінь або напівтінь. Затемнення можна побачити лише в певній ділянці поверхні Землі, а час і ступінь затемнення (фаза) відрізняється в залежності від географічного розташування.

Якщо спостерігач знаходиться у тіні Місяця, у цей час він бачить повне сонячне затемнення.

Місяць рухається навколо Землі витягнутою орбітою, і інколи під час затемнення знаходиться у найвіддаленішій частині орбіти (близько апогея). У цей час він не може повністю закрити собою Сонце навіть у найбільшій фазі. Таке затемнення називається кільцеподібним.

Кільцеподібним є і затемнення 10 червня. У такій фазі воно спостерігатиметься лише в північній частині земної кулі: в Канаді, США, Гренландії і Росії.

В Європі, у тому числі в Україні можна буде побачити часткове затемнення, коли Місяць не повністю закриває Сонце, а спостерігачі знаходяться у напівтіні.

В Сумах затемнення почнеться о 13:34 за Київським часом. У цей час Сонце буде знаходитись на висоті 60° над обрієм.

Найбільша фаза, коли Місяць закриє приблизно 14% Сонця, спостерігатиметься о 14:24.

Затемнення завершиться о 15:13, коли Сонце опуститься до висоти 49°. Часткове затемнення буде тривати 1 годину 39 хвилин.

Анімацію затемнення в місті Суми і іншу інформацію про затемнення можна переглянути за посиланням:

https://www.timeanddate.com/eclipse/in/ukraine/sumy

Важливо! Спостереження Сонця без спеціальних світлофільтрів категорично заборонено! Використання саморобних фільтрів з дискет, скла та інших матеріалів, а також більшість масок зварника є небезпечними і може призвести до ураження зору!

Спостереження сонячного затемнення за допомогою проекції. Джерело: timeanddate.com

Найбезпечніший спосіб спостереження за допомогою проекції виключає спостереження Сонця оком. Для таких спостережень достатньо зробити голкою отвір в папері або картоні і розташувати його площину перпендикулярно напрямку на Сонце. Сонячне світло повинно проходити крізь отвір і падати на будь-яку іншу поверхню. Чим далі поверхня від отвору, тим більшою буде проекція. До початку затемнення проекція буде у формі кола. Під час затемнення можна буде побачити неправильну форму диску Сонця, частково закритого Місяцем.

Маски зварника можна використовувати лише з затемненням 14, яке мають лише промислові маски. Більшість масок зварника, доступні в магазинах інструментів, мають затемнення 13, що не є достатнім для безпечних спостережень Сонця.

Спостереження оком чи в оптичні інструменти можливі лише крізь сертифіковані сонячні окуляри або світлофільтри, які можна придбати в професійних магазинах астрономічного обладнання. Серед них популярними в Україні є:

http://astromagazin.net
http://astroscope.com.ua