Спостереження полярного сяйва в Сумах ввечері 2 травня

Спостереження

У четвер, 2 травня, в Україні, зокрема в місті Суми можна було спостерігати досить рідкісне явище: полярне сяйво.

Перші повідомлення від сервісу Space Weather Prediction Service (SWPC) про прогнозовану геомагнітну активність з геомагнітним K-індексом 6 надійшли о 17:59. Це означало, що до Землі у найближчі години повинен був наблизитись потік заряджених частинок від потужного спалаху на Сонці, який міг спричинити геомагнітну бурю класу G2.

О 19:49 SWPC повідомив про очікуване збільшення геомагнітного K-індексу до 7, який міг спричинити бурю класу G3. Зазвичай при цьому індексі полярне сяйво можна спостерігати на нижчих широтах, зокрема на півночі України.

WARNING: Geomagnetic K-index of 7 or greater expected
Valid From: 2024 May 02 1640 UTC
Valid To: 2024 May 02 2100 UTC
NOAA Scale: G3 or greater

О 21:12 SWPC повідомив про фактичне досягнення геомагнітного K-індексу значення 7.

ALERT: Geomagnetic K-index of 7
 Threshold Reached: 2024 May 02 1759 UTC
Synoptic Period: 1500-1800 UTC
 
Active Warning: Yes
NOAA Scale: G3 - Strong
На мапі прогнозу полярного сяйва 2 травня можна побачити, як воно наближається до кордонів України.

З цього часу разом з астрономом аматором Олександром Мельником ми почали вдивлятись у чисте північне небо. Цього разу мешканцям Сум дуже пощастило з погодою.

Першим сяйво помітив Олександр близько 22:00 за Київським часом. Його було видно на знімках з фотокамери низько над обрієм. Пізніше, близько 22:15 ми спостерігали досить потужний спалах червонуватого кольору. Його було добре видно неозброєним оком. Сяйво швидко піднялось і витягнулось у вертикальному напрямку. Так само швидко воно почало згасати. І вже за кілька хвилин сяйво знову можна було спостерігати лише за допомогою фотокамери.

Полярне сяйво в Сумах 2 травня 2024 року. Автор: Володимир Сулим

Раніше потужне полярне сяйво в Україні можна було побачити 5 листопада 2023 року. Тоді спалах на Сонці спричинив геомагнітну бурю класу G4. При цьому геомагнітний K-індекс сягав значення 8. Можливість спостерігати таке рідкісне явище пов’язана з піком сонячної активності, який припав на початок 2024 року.

Полярне сяйво в Сумах 2 травня 2024 року. Автор: Олександр Мельник.

Полярні сяйва утворюються при зіткненні заряджених частинок, які надходять від Сонця. Захоплені магнітосферою Землі, вони прямують вздовж магнітних силових ліній у приполярні області, де зіштовхуються з атомами атмосфери. Це призводить до іонізації, яку ми бачимо, як сяйво. Одночасно з полярними сяйвами спостерігаються перешкоди в радіодіапазоні.

Колір сяйва залежить від атомів, які іонізуються, а також від висоти і швидкості зіткнення. Сяйво на менших висотах має зелений колір, а на більших висотах – червоний колір. Оскільки в Україні ми бачимо переважно висотне сяйво, яке утворюється над вищими широтами, то колір, який ми можемо спостерігати під час бурі класу G3, – переважно червоний.

Щоб не пропустити наступні подібні явища, можна підписатись на розсилку на сайті SWPC.

Підписатись на повідомлення про спалахи на Сонці та геомагнітну активність можна на сайті https://www.spaceweatherlive.com/. На ньому також представлено багато корисної інформації для планування спостережень полярних сяйв.