У четвер, 2 травня, в Україні, зокрема в місті Суми можна було спостерігати досить рідкісне явище: полярне сяйво.
Перші повідомлення від сервісу Space Weather Prediction Service (SWPC) про прогнозовану геомагнітну активність з геомагнітним K-індексом 6 надійшли о 17:59. Це означало, що до Землі у найближчі години повинен був наблизитись потік заряджених частинок від потужного спалаху на Сонці, який міг спричинити геомагнітну бурю класу G2.
О 19:49 SWPC повідомив про очікуване збільшення геомагнітного K-індексу до 7, який міг спричинити бурю класу G3. Зазвичай при цьому індексі полярне сяйво можна спостерігати на нижчих широтах, зокрема на півночі України.
WARNING: Geomagnetic K-index of 7 or greater expected Valid From: 2024 May 02 1640 UTC Valid To: 2024 May 02 2100 UTC NOAA Scale: G3 or greater
О 21:12 SWPC повідомив про фактичне досягнення геомагнітного K-індексу значення 7.
ALERT: Geomagnetic K-index of 7 Threshold Reached: 2024 May 02 1759 UTC Synoptic Period: 1500-1800 UTC Active Warning: Yes NOAA Scale: G3 - Strong
З цього часу разом з астрономом аматором Олександром Мельником ми почали вдивлятись у чисте північне небо. Цього разу мешканцям Сум дуже пощастило з погодою.
Першим сяйво помітив Олександр близько 22:00 за Київським часом. Його було видно на знімках з фотокамери низько над обрієм. Пізніше, близько 22:15 ми спостерігали досить потужний спалах червонуватого кольору. Його було добре видно неозброєним оком. Сяйво швидко піднялось і витягнулось у вертикальному напрямку. Так само швидко воно почало згасати. І вже за кілька хвилин сяйво знову можна було спостерігати лише за допомогою фотокамери.
Раніше потужне полярне сяйво в Україні можна було побачити 5 листопада 2023 року. Тоді спалах на Сонці спричинив геомагнітну бурю класу G4. При цьому геомагнітний K-індекс сягав значення 8. Можливість спостерігати таке рідкісне явище пов’язана з піком сонячної активності, який припав на початок 2024 року.
Полярні сяйва утворюються при зіткненні заряджених частинок, які надходять від Сонця. Захоплені магнітосферою Землі, вони прямують вздовж магнітних силових ліній у приполярні області, де зіштовхуються з атомами атмосфери. Це призводить до іонізації, яку ми бачимо, як сяйво. Одночасно з полярними сяйвами спостерігаються перешкоди в радіодіапазоні.
Колір сяйва залежить від атомів, які іонізуються, а також від висоти і швидкості зіткнення. Сяйво на менших висотах має зелений колір, а на більших висотах – червоний колір. Оскільки в Україні ми бачимо переважно висотне сяйво, яке утворюється над вищими широтами, то колір, який ми можемо спостерігати під час бурі класу G3, – переважно червоний.
Щоб не пропустити наступні подібні явища, можна підписатись на розсилку на сайті SWPC.
Підписатись на повідомлення про спалахи на Сонці та геомагнітну активність можна на сайті https://www.spaceweatherlive.com/. На ньому також представлено багато корисної інформації для планування спостережень полярних сяйв.