Транзит Меркурія по диску Сонця 9 травня 2016

Заняття,Спостереження

9 травня відбулось рідкісне явище – транзит Меркурія по диску Сонця. Завдяки сприятливим погодним умовам ми разом із відвідувачами практичних занять з астрономії мали змогу візуально і фотографічно спостерігати входження планети на диск та його повільне переміщення.

Декілька слів про саме явище. Транзит, або проходження Меркурія по диску Сонця відбувається в конфігурації нижнього з’єднання, коли планета, орбіта якої знаходиться всередині орбіти Землі, займає позицію між Сонцем і нашою планетою і стає видимою на фоні диску денного світила у вигляді темного диску. Попередній транзит можна було спостерігати у 2006 році, а наступний відбудеться у 2019 році. Аналогічно у 2012 році можна було спостерігати більш рідкісне явище – транзит Венери, кутовий розмір диску якої значно більший від розміру диску Меркурія.

Спостереження були організовані на площі біля центрального корпусу Сумського державного університету. Ми зустрілись приблизно за півгодини до початку явища і почали збирати обладнання. Серед телескопів були: 120 мм рефрактор Олександра Мельника, 90 мм дзеркально-лінзовий телескоп Антона Вєтрова і мій 150 мм рефлектор. Усі три телескопи були обладнані апертурними плівковими сонячними фільтрами Astrosolar і електронним управлінням. Візуально спостерігати явище ми мали змогу у перші два телескопи. Мій рефлектор був задіяний для зйомки дзеркальною камерою, зображення з якої можна було бачити на екрані ноутбуку.

Перший контакт, коли планета тільки з’являється на краю диску Сонця, у відповідності до розрахунків відбувся о 14:12 за Київським часом. Повністю на диску Сонця планета опинилась на 3 хвилини пізніше. Цей момент називається другим контактом. На диску Сонця також знаходились дві групи сонячних плям, до яких Меркурій наблизився на декілька годин пізніше. Час транзиту досить тривалий, і спостерігати явище можна було до заходу Сонця.

transit
Анімація другого контакту транзиту. Автор: Володимир Сулим

За 10 хвилин від початку явища небо вкрилось хмарами, і прояснення довелось чекати півгодини. Наш колега в цей час повідомив, що на межі міста йде злива, тобто нам дуже пощастило. За цей час ми спілкувались на тему транзиту, дивились на ноутбуці зображення із супутників серії NOAA, які було мною прийнято в діапазоні 137 МГц на саморобне обладнання, а також зображення планет Сонячної системи, отримані за допомогою мого 150 мм телескопу.

Коли сонце вийшло із хмар, ми продовжили спостереження. Рефрактор Олександра давав чітке зображення сонячних плям і планети, яка була вже далеко від краю диску.

MVI_0676_pipp1
Зліва направо: Меркурій на диску Сонця, сонячні плями і грануляція, Меркурій, знятий з подвоєною фокусною відстаню. Автор: Володимир Сулим

Заняття було завершено до 16 години, коли знову набігли хмари. Ми зібрали обладнання і сфотографувались на фоні університету. Але ж змінна хмарність знову надала нам змогу скористатись видимістю сонця, і Олександр і я вирішили знову зібрати обладнання, завдяки чому Олександр встиг професійною камерою зняти чудову композицію із Меркурія і сонячних плям на фоні сонячної грануляції.

Автор: Олександр Мельник
Сонячні плями, Меркурій, грануляція. Автор: Олександр Мельник

Дякуємо всім за спільні спостереження і приємне спілкування!