З 13 вересня по 10 жовтня українська команда астрономів-аматорів Street Astronomy взяла участь одразу у двох міжнародних кампаніях з пошуку астероїдів, організованих International Astronomical Search Collaboration (IASC). В команді працювали: Вадим Мулявка, Олексій Семещук (Рівне), Володимир Сулим, Дмитро Сенченко (Суми), Сергій Плакса (Краматорськ).
Одна з кампаній була організована IASC разом із Space Generation Advisory Council (SGAC). Загалом у двох кампаніях взяли участь команди з 25 країн світу.
Як і раніше, ми працювали зі знімками з телескопу Pan-STARRS1 (PS1), який знаходиться в обсерваторії на Гаваях на висоті більше 3 км над рівнем моря і має код F51 в Центрі малих планет.
У головному фокусі об’єктиву PS1 діаметром 1,8 м і фокусною відстанню 8 м (світлосила близько f/4.5) знаходиться 1,4 гігапіксельна камера GPC1, яка включає в себе 60 сегментів. Кожен сегмент в свою чергу включає в себе 64 елементи. 16 з них формують зображення з полем зору 10 кутових хвилин (1/3 диску Місяця), з яким працює кожен учасник. Таким чином за одну ніч телескоп може відзняти велике зоряне поле, яке потім розподіляється між командами. Одне і те ж поле знімається 4 рази протягом 45 сек з інтервалом близько 17 хвилин для того, щоб побачити рух об’єктів, які попадуть у поле, і зібрати достатньо вимірювань для побудови попередньої орбіти.
Протягом двох кампаній нашою командою оброблено 55 наборів зображень, на яких нам вдалось знайти 36 нових об’єктів, що увійшли до попередньої таблиці відкриттів. Це означає, що вимірювання об’єктів, знайдених нами, були відправлені в Центр малих планет, і тепер вони очікують підтвердження. Підтвердженим може бути об’єкт, коли F51 або інші обсерваторії знайдуть його на знімках зі своїх телескопів.
Більшість об’єктів мають малу яскравість – близько 20-22m, тобто недоступні для спостережень в середнє аматорське обладнання. А тому і підтвердження є непростим завданням, і більшість об’єктів спостерігаються лише раз, принаймні до інших протистоянь, коли вони наближаються на найменшу відстань до нашої планети, мають найбільшу яскравість, і можуть бути відкриті вдруге.
Серед нових об’єктів учасниками із міста Суми Дмитром Сенченком і Володимиром Сулимом були знайдені відповідно 6 і 5 потенційних астероїдів.
Результати кампаній доступні за посиланнями нижче:
Українська команда Street astronomy вже не один рік бере участь у міжнародних кампаніях від IASC. Разом із учасниками із міста Суми і Краматорськ протягом року команда взяла участь у п’ятьох кампаніях. Наразі триває ще одна, друга пілотна кампанія Catalina Sky Survey. До кампанії ми були запрошені завдяки нашій ефективній роботі, яку неодноразово відзначали організатори, що мотивує працювати і далі.
Про попередні кампанії можна дізнатись з інших статей на нашому сайті і сайті наших колег із Рівного:
https://astro.sumy.ua/category/science/
http://www.streetastronomy.com.ua/articles/catalina-sky-survey-neo-asteroid-search-campaign.html
Вітаю всіх учасників із плідною працею і рекордним результатом!