В рамках міжнародної кампанії з пошуку астероїдів, організованою International Astronomical Search Collaboration (IASC), учасниця команди AstroSumy Євгенія Крючкова відкрила астероїд 2021 DQ7.
Кампанія тривала з 5 по 30 березня 2021 року. Разом з Євгенією в команді працювали й інші учні школи №27: Едуард Волкогон, Валерія Крапивна і Тимофій Пташенчук, а також учень 6 класу Сумської школи №7 Андрій Кожем’якін разом із татом Сергієм Кожем’якіним. Я займався коммунікацією з IASC, координацією роботи учасників і дублюючою перевіркою зображень. Організацією роботи учнів, обробкою зображень займались також учителька фізики і астрономії Ірина Шевченко та астроном-аматор Олександр Мельник.
Детальніше про кампанію можна дізнатись у статті.
Астероїд було відкрито Євгенією на зображеннях, отриманих в обсерваторії Pan-STARRS1 16 лютого. Тоді астероїд отримав код команди ASU0403. Пізніше стало відомо, що він був прийнятий командою IASC, а його вимірювання були відправлені в Центр малих планет (Minor Planet Center, MPC). В MPC астероїд отримав попередній код P11ds1T. Дублюючу перевірку набору зображень Євгенії і корегування її звіта виконував я.
Про підтвердження астероїда ASU0403 ми дізнались у липні зі звіту, надісланого координаторами IASC. Друга команда з України Kovtuny Educational Complex Zolotonosha District, яка брала участь у кампанії, також відкрила два астероїди. Підтвердження астероїда означає знаходження в базі MPC інших спостережень того ж самого об’єкта. Про відповідність спостережень говорять збіг орбіт, обчислених на базі одиночних спостережень.
Після підтвердження ASU0403 отримав тимчасовий код 2021 DQ7. За цим кодом можна знайти повну інформацію про нього на сайті MPC.
2021 DQ7 – астероїд головного пояса. Його орбіта знаходиться між орбітами Марса і Юпітера. Після відкриття він спостерігався також у квітні. У базі MPC також були знайдені його спостереження починаючи з 2011 року. Загалом астероїд спостерігався 54 рази протягом 5 протистоянь. Це дозволило точно визначити його орбіту, про що свідчить нульова невизначеність (uncertainty). Відстань астероїда від Сонця змінюється від 2.2 до 2.9 астрономічних одиниць. Період його обертання навколо Сонця сягає 4 роки.
За правилами IASC, учасник, який відкрив астероїд, може назвати його своїм ім’ям, коли він отримає постійний код. І хоча його здобуття є тривалим процесом, таке відкриття вже зараз є значним досягненням для Євгенії і усієї команди. Те, що зображення з новим астероїдом дістались саме Євгенії – чиста випадковість. Але для того, щоб відкрити астероїд, необхідно старанно працювати.
Дякуючи IASC, пошук астероїдів значно спрощується і стає доступним усім, хто захоплюється астрономією. А наше з Іриною і Олександром завдання – зробити пошук астероїдів доступним учням у рідному місті Суми.