Учні сумських шкіл разом з астрономами-аматорами взяли участь у міжнародних кампаніях з пошуку астероїдів

Заняття,Наука

Астрономи-аматори Сулим Володимир і Олександр Мельник разом з учителькою фізики і астрономії Сумської школи №27 Іриною Шевченко організували участь учнів в двох міжнародних кампаніях з пошуку астероїдів International Asteroid Search Campaign.

Кампанії регулярно проводяться організацією International Astronomical Search Collaboration (IASC). Щороку пошуком астероїдів займаються близько 2200 команд більше ніж з 80 країн.

Навесні минулого року ми разом з Олександром і Іриною вперше організували участь учнів в кампанії з пошуку астероїдів. Тоді в команді AstroSumy працювали дві учениці Сумської школи №27 і учень Сумської гімназії №1. До цього ми з Олександром шукали астероїди разом з колегами із Сум, Рівного і Краматорська в команді Street Astronomy.

Цього року в команді AstroSumy працювали: учні 11 класу Сумської школи №27 Едуард Волкогон, Валерія Крапивна, Євгенія Крючкова і Тимофій Пташенчук; учень 6 класу Сумської школи №7 Андрій Кожем’якін разом із татом Сергієм Кожем’якіним; учителька фізики і астрономії Ірина Шевченко, астрономи-аматори Володимир Сулим і Олександр Мельник, а також Ольга Савельєва, яка приєдналась до команди під час другої кампанії і працювала разом з Валерією. Таким чином, кількість учасників в цьому році стала рекордною для команди.

В обох кампаніях з України брала участь команда із Золотоноши Kovtuny Educational Complex Zolotonosha District, яка регулярно працює над пошуком астероїдів.

Моєю задачею, як і раніше, була координація роботи команди, навчання, надання необхідної інформації, відповідь на запитання, перевірка і корегування звітів, дублюючий пошук, а також комунікація з координатором IASC Кессіді Девіс, яка займається переважно обробкою звітів від команд і повідомляє про відкриття.

Протягом кампаній учасники регулярно отримували зображення з телескопу PS1 діаметром 1.8 м, який знаходиться в обсерваторії Pan-STARRS1, розташованій на вершині Халеакала́ на Гавайях. Учасники навчились працювати з програмою Astrometrica, виконувати в ній ручний пошук і вимірювання, формувати звіти і відрізняти потенційні об’єкти від відомих астероїдів і дефектів зображення.

Обсерваторія Pan-STARRS1. Джерело: outerspace.stsci.edu

Під час першої кампанії, яка тривала з 5 по 30 березня, наша команда знайшла 15 невідомих об’єктів, схожих на астероїди. Команда IASC прийняла 3 з них і відправила їх в Центр малих планет (Minor Planet Center, MPC). Ці об’єкти були знайдені Едуардом, Євгенією і Тимофієм. Учасники дали цим об’єктам власні коди відповідно ASU0100, ASU0403 і ASU0604. В базі MPC вони отримали попередні коди відповідно P11dsEs, P11ds1T і P11dTdD.

Друга кампанія тривала з 5 по 30 квітня. З 13 знайдених потенційних астероїдів в IASC спочатку прийняли лише один. Він був знайдений Тимофієм і має код команди ASU0605 і попередній код P11ep11 в MPC.

Об’єкти, прийняті в IASC і відправлені в MPC, вважаються попередніми відкриттями (preliminary discovery). Вимірювання цих об’єктів зберігаються у внутрішній базі і регулярно ототожнюються з вимірюваннями інших об’єктів з метою знаходження спільної орбіти. Якщо об’єкт спостерігався раніше або буде спостерігатись протягом деякого часу в майбутньому, і математично буде доведена відповідність цих спостережень єдиній орбіті, то об’єкт, який до цього спостерігався лише один раз, буде таким чином підтверджений і з’явиться на сайті MPC. Після цього його чекає довготривале уточнення орбіти. У разі повної визначеності орбіти, астероїд отримує постійний код і за правилами IASC може бути названий учасником кампанії.

Слабкий Астероїд ASU0305, знайдений Валерією Крапивною і зарахований в IASC після додаткової перевірки. Кольори зображення інвертовані.

З урахуванням надзвичайно низької кількості прийнятих астероїдів мною було розпочато обговорення результатів з IASC з метою додаткової перевірки знайдених нами об’єктів. Під час листування з Кессіді мені вдалось дізнатись важливу інформацію стосовно процесу прийняття знайдених об’єктів.

Зі слів Кессіді, до таблиці попередніх відкриттів потрапляють ті об’єкти, які були знайдені одночасно командами і автоматизованою системою пошуку Pan-STARRS, яка працює щоночі. Автоматичний пошук може пропускати слабкі об’єкти, тому більшість знайдених астероїдів залишаються непоміченими.

Після завершення кампанії IASC використовує власний інструмент для пошуку потенційних слабких астероїдів. З результатів пошуку виключаються відомі і вже прийняті раніше об’єкти учасників. Також виконується обчислення попередньої орбіти і її математична перевірка. Об’єкти, які мають неприродні характеристики орбіти, також виключаються з результатів. На фінальному етапі команда IASC, яка виконує вимірювання, візуально перевіряє об’єкти, які пройшли попередні перевірки. Весь процес є трудомістким і тривалим, але і він не гарантує попадання об’єктів учасників до таблиці відкриттів.

Також важливим є те, що кожна команда отримує унікальні зображення. Жодна з команд не переглядає ту ж саму ділянку зоряного неба одночасно. Тому зображення можуть бути оброблені в будь який час протягом кампанії, але IASC рекомендують робити це якомога раніше.

Загалом успіхи команд визначаються переважно випадковістю. Ретельність пошуку також має значення, але яскраві і навіть слабкіші потенційні астероїди є доволі очевидними.

Об’єкти ASU0604 (справа) і ASU0605 (зліва), знайдені Тимофієм Пташенчуком. Астероїд ASU0604 був зарахований IASC. Справа внизу видно галактику.

Цікаво також те, що не зважаючи на рекомендації IASC звертати увагу на співвідношення сигнал-шум (SNR) і варіацію яскравості, зі слів Кессіді, найважливішими критеріями відбору потенційних астероїдів є саме прямолінійний рівномірний рух.

Після додаткової перевірки слабких кандидатів Кессіді повідомила, що три об’єкти, знайдені Валерією, були відмічені інструментом IASC як потенційні слабкі. Вони були зараховані як попередні відкриття і відправлені в MPC. Ці об’єкти мають коди команди ASU0301, ASU0302 і ASU0305. Таким чином нам вдалось ефективно вплинути на результати кампанії, збільшивши загальну кількість попередніх відкриттів з 4 до 7.

Наприкінці кампаній учасники отримали сертифікати про участь, з якими вони сфотографувались для колажу, який був відправлений координатору IASC.

Сертифікат учасника

Участь в кампаніях є абсолютно безкоштовною для учнів, а ми, як організатори, не отримуємо ніякої фінансової вигоди. Наша головна мета – зробити доступними для учнів можливості, які надає IASC, і допомогти дітям здобути нові знання в цікавому для них напрямку.

Можемо впевнено стверджувати, що цілі, поставлені на початку кампаній, успішно виконані. Протягом кампаній діти швидко вчились, працювали з зацікавленістю, відповідально і уважно ставились до своїх обов’язків. Учасники намагались швидко обробляти зображення і відправляти звіти. Результатом цієї роботи є нові знання і достатньо велика кількість знайдених астероїдів, які можуть бути підтверджені у найближчий час.

Дякуємо Ірині за великий ентузіазм і ініціативність в організації спільних заходів! Дякуємо усім учасникам за приємну і ефективну співпрацю!

Сертифікати учасників (березень)
Сертифікати учасників (квітень)
Попередні відкриття (березень)
Попередні відкриття (квітень)