
З 19 травня по 17 червня тривала пілотна міжнародна кампанія з пошуку навколоземних астероїдів Catalina Sky Survey NEO Search Campaign. До участі була запрошена українська команда Street Astronomy, до якої увійшли аматори астрономії: Вадим Мулявка, Олексій Семещук (Рівне), Лавренко Юлій (Шепетівка), Володимир Сулим, Андрій Катькалов (Суми) і Сергій Плакса (Краматорськ).
Кампанія організована в рамках проектів International Astronomical Search Collaboration (IASC) і Catalina Sky Survey (CSS). Зі сторони Каталінського огляду куратором кампанії є головний дослідник Ерік Крістенсен з Місячної та планетної лабораторії Аризонського університету. Учасники кампанії працювали безпосередньо з директором і засновником IASC – Dr. J. Patrick Miller.
До кампанії було запрошено 10 команд з різних країн: Португалія, Німеччина, Польща, Болгарія, Бразилія, Венесуела, Уругвай, Іран, Україна та Індія.
Ця кампанія була пілотною, і за її за результатами IASC надалі планує організовувати подібні кампанії вже для більшої кількості команд.
Цього разу команда отримувала зображення з телескопу діаметром 1,5 м в обсерваторії G96 Mt. Lemmon, США. На відміну від попередніх кампаній, зображення мали набагато більше поле зоре, більшу кількість зірок, а самі об’єкти мали менші розміри і рухались досить повільно. Тому ручний пошук і вимірювання потребували значно більше часу і уваги. Крім того цього разу команда не звітувала про відомі астероїди, лише про ті, які відсутні в базі Центру малих планет.
Поле зору зображень сягало близько градуса, тобто два кутових діаметра Місяця, витримка одного кадру – 30 сек, інтервал зйомки – близько 6 хвилин.
В іншому принцип участі в кампанії не відрізнявся від попередніх кампаній. Як і раніше, учасникам кампаній надається можливість назвати знайдені ними об’єкти власними іменами, але після того, як астероїд отримає постійний номер.
Загалом командою було оброблено 8 наборів. Один набор із чотирьох зображень потребував близько 3 годин ручного пошуку за допомогою так званого блінкування: анімації, на якій добре видно рухомі об’єкти.
За результатами кампанії до Центру малих планет кураторами кампанії були відправлені вимірювання 6 нових об’єктів. Серед них 4 були знайдені українською командою. Два з них знайдені Сергієм Плаксою (UKR0042, UKR0043), два інші – Володимиром Сулимом (UKR0045, UKR0046).


Вимірювання дають блиск UKR0045 і UKR0046 близько 20-21m. Якщо інші обсерваторії зможуть спостерігати ці об’єкти найближчим часом, вони зможуть бути підтвердженими і отримають тимчасовий код.
Навколоземними називаються астероїди, орбіта яких перетинає орбіту нашої планети, а тому вони є потенційно небезпечними і їм приділяється особлива увага.
Вітаємо команду з гідним результатом і дякуємо за плідну співпрацю!
Про попередні кампанії, мету і результати участі команди Street Astronomy ви можете дізнатись із нашої статті:
Про пошук астероїдів в ефірі Сумського обласного радіо