У вівторок, 8 грудня, відбулось віддалене практичне заняття з астрономії для учнів Сумської загальноосвітньої школи I-III ступенів №27. Заняття було організовано вчителькою фізики і астрономії Іриною Шевченко, а вів урок – астроном-аматор Володимир Сулим. Відео у статті.
В листопаді Ірина Шевченко запропонувала ідею спостережень на території школи для учнів, у яких вона веде відповідні дисципліни. Чудовою нагодою для спостережень стала участь учениці Ірини в олімпіаді з астрономії, а також тиждень фізики в Сумській школі № 27.
Декілька тижнів погодні умови були несприятливими для астрономічних спостережень. Лише в грудні з’явилось достатньо стале погодне вікно тривалістю в декілька днів.
В умовах карантинних обмежень і низької температури повітря було вирішено змінити формат зустрічі на віддалений. Як і завжди, заняття було організовано безкоштовно.
В рамках уроку за допомогою програмного забезпечення Zoom я вів пряму трансляцію зі свого балкону, з якого ввечері взимку добре видно сузір’я Оріона і Тільця. Це було моє перше заняття в такому форматі.
Заняття було розпочато о 20:30. Я розповів учням про телескоп-рефлектор діаметром 150 мм і екваторіальне монтування з електронним керуванням, з якими ми працювали, а також про сузір’я і найбільш яскраві і відомі об’єкти в них: туманність Оріона (за каталогом Месьє М42 і М43) і розсіяне зоряне скупчення Плеяди (М45). Ми познайомились з фотографіями Плеяд і Оріона, зроблені мною і моїм колегою Олександром Мельником, який також був присутній на зустрічі онлайн.
Під час другої частини заняття ми сфотографували М42, зірку Альдебаран (α Тільця) і М45 за допомогою дзеркальної фотокамери Canon 550D. Камера була встановлена на телескоп за допомогою перехідника T2 – Canon EOS і під’єднана до ноутбука за допомогою miniUSB-кабеля.
Для керування фотокамерою я використовував програмне забезпечення від виробника EOS Utility. У ній ми мали змогу налаштували параметри експозиції, переглянути на екрані в режимі реального часу переміщення зірок в кадрі під час корегування напрямку телескопу, зняти декілька кадрів і завантажити їх на ноутбук для детального перегляду.
Наприкінці заняття я розповів учням про кампанії з пошуку астероїдів і відкриті лекції з астрономії в СумДУ. Ми завершили заняття о 21:20. Загалом на уроці були присутні 6 учнів.
Дякую Ірині Шевченко, її учням і Олександру за чудову зустріч, увагу і приємні відгуки! Вітаємо ученицю 11 класу Валерію Крапивну з перемогою в олімпіаді з астрономії! До нових зустрічей!