З 10 по 13 травня тривала Відкрита щорічна конференція аматорів астрономії “Рівнодення”, у якій цього року вперше взяли участь сумські любителі астрономії і наші колеги із міста Рівне.
До цього року конференція організовувалась у березні-квітні, близько весняного рівнодення. Конференція організована учасниками київського клубу любителів астрономії “Астрополіс”, який об’єднує аматорів з усієї країни і навіть інших держав, зокрема з Білорусі.
Більшість учасників зареєстровані і мають можливість спілкуватись і обмінюватись досвідом на найбільш відомому астрономічному форумі в Україні “Астрополіс”. Тому на бейджиках можна прочитати не лише справжнє ім’я учасника, а і його ім’я на форумі.
Вже багато років конференція організовується на території дитячого табору “Зміна” близько населеного пункту Клавдіїве. Табір розташований в сосновому лісі. На великій території розташовані декілька житлових корпусів, а також корпус столової і конференц-залу, де відбувались виступи доповідачів.
Цього року до конференції завітали і ми, сумські любителі астрономії: Володимир Сулим і Олександр Мельник. Разом з нами вперше взяли участь і наші колеги з Рівного і команди Street Astronomy Вадім Мулявка і Олексій Семещук.
Ми з Олександром приїхали потягом у п’ятницю 11 травня. До табору можна добратись електричкою до станції Макійчукове, а далі від неї – пішки лісом. Але на конференцію аматори їдуть і на власному автомобілі, і зазвичай в них можуть бути вільні місця, тому на форумі можна домовитись про спільну подорож. Нам пощастило: і до табору, і назад до Києва нам допомогли добратись наші колеги.
По приїзду організатори показали нам наш з рівнянами номер на 5 місць з душовою на два номери, де власне ми рідко бували.
Увесь день біля корпусів стояв клубний сонячний лінзовий телескоп з оптичною системою Coronado і електронним веденням, що компенсує видимий рух Сонця. Coronado являє собою фільтр, який пропускає дуже вузький діапазон світла, значно ослаблює яскравість Сонця, і виділяє деталі, які неможливо побачити крізь звичайний сонячний світлофільтр. Це так звані протуберанці – величезні викиди речовини з атмосфери Сонця, які дуже добре видно на краю його диску. Вже протягом години можна побачити зміни в кількості і формі протуберанців. Також Coronado дозволяє чітко бачити сонячну грануляцію і інші утворення, які свідчать про бурхливі процеси, які відбуваються в атмосфері Сонця. Система Coronado також дозволяє дещо змінювати довжину хвилі світла, яка пропускається фільтром, що дозволяє краще розрізняти ті чи інші деталі.
Кухарі пригощали гостей дуже смачною і ситною їжею, залишитись голодним було просто неможливо.
Ввечері перед гостями виступив відомий в Україні і світі астрофотограф, переможець міжнародних конкурсів Олег Бризгалов. Він розповів про своє фотографічне обладнання.
Після цього під час короткого виступу я мав змогу розповісти гостям конференції про діяльність колективу АстроСуми, зокрема про відкриті заняття і кампанії з пошуку астероїдів.
Вночі були організовані спостереження в телескоп. Прозорі хмари, які постійно змінювали своє положення, дещо заважали спостерігати. Але в цілому погода дала чудову можливість побачити зоряне скупчення в Геркулесі, Юпітер з його супутниками і деякі інші об’єкти. Наші колеги, які мали змогу привезти до табору телескопи і біноклі, люб’язно ділились можливістю спостерігати в їх обладнання.
Конференція розпочалась у суботу з виступу професійних астрономів Всеволода Лозицького і Анатолія Тугая, які розповіли про фізику Сонця і космічні телескопи. Весь день зранку і до вечора був наповнений цікавими доповідями. Астрономи-аматори розповідали про програмне забезпечення для оцінки якості оптичної системи, досвід спостережень змінних зір за допомогою доступного обладнання, подорожі до Південної Америки до комплексу телескопів Very Large Telescope (VLT) Південної Європейської обсерваторії в Чілі, а також у Північну Америку для спостережень повного сонячного затемнення 2017 року. Відомий виробник астрономічного обладнання презентував своє нове монтування, а представник астрономічного магазину – нові товари.
Ввечері організатори пригощали гостей смачним астрошашликом. Невеликий дощ не дав можливості спостерігати.
Протягом усього часу ми мали чудову можливість познайомитись і спілкуватись з цікавими особистостями, які мають неабиякий практичний і теоретичний досвід в астрономії, здобути нові знання, зустрітись із нашою командою, з якою ми вже не один рік шукаємо астероїди в рамках міжнародних кампаній.
Ми дуже вдячні організаторам “Рівнодення” за запрошення на конференцію і її організацію. Дякуємо усім колегам за теплу зустріч і приємне спілкування!
У статті використані фотографії учасників конференції з форуму Астрополіс.