Відкриті уроки з астрономії у школах міста Тростянець за участю сумських любителів астрономії

Заняття

У п’ятницю 4 травня сумські любителі астрономії Володимир Сулим і Олександр Мельник завітали до спеціалізованих шкіл №2 і №3 міста Тростянець, щоб разом із вчителями фізики і астрономії організувати відкриті заняття з астрономії. Уроки вів Володимир Сулим.

Цього року організувати уроки для старших класів нам запропонували вчителі фізики і астрономії одразу з двох Тростянецьких шкіл: Альона Гудзь зі спеціалізованої школи I – III ступенів №3 і Оксана В’ячеславівна Арнаутова зі спеціалізованої школи I – III ступенів №2.

Минулого року ми з радістю відповіли на ініціативу школи №2, організувавши для неї два відкриті уроки. Цього року ми організували 3 уроки, перші два з них – у школі №3. Як і раніше, відкриті заняття були організовані нами абсолютно безкоштовно.

Темою уроків були астрономічні спостереження. Для уроків були задіяні проектор, реалістичний програмний планетарій Stellarium і презентація, до якої увійшли знімки, зроблені українськими і зокрема сумськими любителями астрономії.

Разом з учнями ми побачили ті астрономічні об’єкти, які можна було спостерігати 4 травня ввечері і вночі, дізнались, як вони виглядають, за яких умов і де можна їх побачити, як деякі з них розташовані у просторі.

На початку занять ми знайомились із телескопом діаметром 150 мм на екваторіальному монтуванні, який ми взяли з собою до шкіл. Спостереження  ми почали з найяскравішого об’єкту – Сонця, попередивши, що в будь-який оптичний прилад без спеціальних світлофільтрів на нього дивитись заборонено.

Далі ми побачили Венеру і зміну її фаз протягом року. Далі ми навчились знаходити Полярну зірку, орієнтуючись на сузір’я Великої Медведиці, побачили деякі інші сузір’я. Оскільки Місяць мав сходити після опівночі, до цього часу ми знайомились із слабкими і далекими об’єктами: нашою галактикою Чумацький шлях, туманностями і зоряними скупченнями.

Після опівночі за уявним часом ми побачили Місяць, дізнались про зміну його фаз, особливості обертання і спостережень. Після нього ми знайомились із Юпітером і його супутниками, Сатурном, який тоді був у сполученні із Місяцем, його супутниками, а також Марсом.

Спостереження ми завершили галактикою Андромеди, яку видно неозброєним оком, порівняли відстань до неї з відстанню до зір нашої галактики, а кутові розміри галактики порівняли з Місяцем.

Протягом занять діти задавали питання і показали власні знання за темою. Після занять діти мали можливість ближче познайомитись з телескопом. Приємно вразила зацікавленість і увага учнів до уроків, не зважаючи на спеку і час.

Відеозапис відкритих занять можна подивитись нижче.

Дякуємо вчителям і учням за запрошення, увагу, приємне спілкування і натхнення працювати далі в напрямку відкритих занять! Дякую Олександру за чудові фотографії!