Відкритий урок з астрономії в Ліцеї 2 Тростянецької міської ради

Заняття

27 березня відбувся відкритий урок з астрономії для учнів Ліцею 2 Тростянецької міської ради. Зустріч організували: вчителька фізики та астрономії Оксана В’ячеславівна Арнаутова, вчителька інформатики та англійської мови Демидова Світлана Миколаївна, вчителька фізики та астрономії Шкабура Ірина Миколаївна. Урок вів астроном-аматор Володимир Сулим, який розповів учням про спостереження астрономічних об’єктів та явищ, про міжнародні кампанії з пошуку астероїдів та астероїд Сумщина.

Не зважаючи на повномасштабне вторгнення, яке триває вже більше трьох років, окупацію, яку пережили мешканці міста Тростянець, та складну ситуацію, яка наразі склалась в Сумській області через активні бойові дії на її кордоні, Ліцей 2 Тростянецької міської ради продовжує активний навчальний процес.

Оксана В’ячеславівна разом з колегами робить все можливе для того, щоб дбати про безпеку дітей, зберігати їх зацікавленість у навчанні, відволікати їх від війни та, наскільки це можливо, забезпечити їх умовами навчання, наближеними до мирного часу.

Оскільки в Сумській області майже не вщухають повітряні тривоги, заняття в ліцеї проходять переважно в укритті, яке відповідає вимогам для безпечного перебування в ньому дітей та обладнаному сучасними технічними засобами, зокрема проєктором та ноутбуком.

Учні ліцею беруть активну участь в освітніх заходах, конкурсах та олімпіадах, займаються науково-дослідною роботою в рамках Малої академії наук України та успішно опановують нові підходи до отримання теоретичних знань через практичну діяльність, які є складовими сучасного освітнього тренду, відомого як STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Завдяки плідній роботі вчителів учні отримують необхідні знання та навички, в них виховується любов до української культури.

Протягом уроку ми розглянули об’єкти Сонячної системи та глибокого космосу, які можна спостерігати неозброєним оком та за допомогою оптичних приладів: Сонце, Місяць, планети, комети, астероїди, туманності, зоряні скупчення та галактики. Учні дізнались про сріблясті хмари та полярні сяйва, які можна було спостерігати в 2024 році зокрема в Сумській області.

Також ми розглянули міжнародні кампанії з пошуку астероїдів, в якій брав участь Володимир разом з українською командою Street Astronomy та іншими любителями астрономії.

Серед об’єктів, знайдених на знімках обсерваторії Pan-STARRS, деякі було підтверджено, зокрема астероїд 2017 BB95, знайдений на зображеннях, які отримав Володимир. Через 6 років, коли астероїд отримав постійний номер, команді надали можливість дати астероїду власну назву. Володимир обрав назву Сумщина на честь мешканців Сумської області, про що вказано в описі астероїда. Інформація про нього зберігається в базі даних Центру малих планет (Minor Planet Center).

Під час уроку учні ставили цікаві питання, зокрема про тривалість спостережень, природу кольору Місяця, коли він знаходить низько над обрієм, принципи пошуку об’єктів, невідомі об’єкти, кольори планет тощо.

Заняття разом із вільним спілкуванням тривало близько двох годин. На початку зустрічі учні мали змогу ознайомитись із процесом збирання телескопа, а після уроку телескоп був підключений до комп’ютера та автоматично навівся на обраний умовний об’єкт.

Урок був організований для всіх учасників безкоштовно. Найвищою винагородою завжди є зацікавленість слухачів та тепла атмосфера спілкування.

Щиро дякую Оксані В’ячеславівні за запрошення та ініціативу, і всім учасникам – за увагу та приємну незабутню зустріч!

Бажаю учням та працівникам ліцею мирного та безпечного навчання, натхнення, успіхів, цікавих подій та нових досягнень!

Ліцей 2 Тростянецької міської ради

Стаття про астероїд Сумщина

Астероїд Сумщина в базі Центру малих планет