У суботу 21 квітня у книгарні “Є” відбулось безкоштовне заняття для дітей на тему “Що і як спостерігати в телескоп”. Заняття вів астроном-аматор, учасник колективу АстроСуми Володимир Сулим. Заняття було організоване Наталею Лебідь.
Заняття під назвою “Дитяча субота” в книгарні “Є” пройшло в рамках безкоштовних щотижневих заходів. До магазину були запрошені діти від 7 до 12 років і їх батьки.
Заняття почалось о 12 годині. До книгарні завітало більше 20 дітей, які попередньо зареєструвались для участі в заході. Кількість місць була обмежена можливостями магазину. Заняття проходило винятково українською мовою.
Заняття мало за мету показати дітям, які об’єкти можна бачити в телескоп чи неозброєним оком, як вони виглядають, які деталі можна на них побачити і в яких умовах. Для цього був задіяний проектор і програмне забезпечення Stellarium, яке є найбільш реалістичним програмним планетарієм. Діти мали змогу бачити об’єкти такими, якими їх дійсно можна було побачити в телескоп, і саме там, де вони повинні були знаходитись ввечері 21 квітня.
До книгарні мною був привезений дзеркальний телескоп діаметром 150 мм на екваторіальному монтуванні з електронним керуванням. Діти мали змогу побачити самостійне наведення телескопу на заданий об’єкт за командою з комп’ютеру, а також стисло дізнались про принцип роботи з інструментом.
На початку заняття я розповів, чому астрономи-аматори виїжджають далеко від міста для спостережень, і чим унікальна наша планета. У програму уявних спостережень увійшли Сонце, Місяць, Венера у період її вечірньої видимості, розсіяне зоряне скупчення Плеяди, Юпітер, Сатурн, Марс, Чумацький шлях, галактика М31 в Андромеді, кулясте зоряне скупчення М13, туманності Лагуна, Потрійна, Омега і Орел. Про ці об’єкти автором заняття була підготовлена цікава для дітей інформація.
Діти мали змогу побачити фотографії, зроблені автором заняття, а також сумським аматором астрономії Олександром Мельником, аматорами з України Павлом Пресняковим і Ярославом Наріжним. До спеціально розробленої для заняття презентації увійшли також інші знімки, зокрема зроблені за допомогою космічних телескопів.
У дітей виникало багато цікавих запитань, зокрема про класифікацію планет, формування Сонця, визначення маси планет, визначення положення об’єктів. На частину запитань, які не потребували багато часу, я намагався відповідати протягом заняття. Діти виявляли велике бажання поділитись відомою їм інформацією на тему астрономії і вправно відповідали на мої питання. Заняття тривало годину, за цей час діти дещо стомились, що підтверджує оптимальну тривалість уроку близько 45 хвилин.
Після заняття діти підійшли до телескопу, щоб познайомитись з ним ближче і навіть сфотографуватись.
Мені було дуже приємно бачити зацікавленість і вдячність дітей і їх батьків. Дякую Наталі за організацію заходу, і усім маленьким слухачам за увагу і приємне спілкування!